CNBC Analistinden Ağustos İçin Heyecanlandıran Altın Tahmini!

64

CNBC’nin tanınmış analistlerinden Jim Cramer, Ağustos ayının altın için “müthiş”, S&P 500 için ise “zor” geçeceğini söyledi.

Jim Cramer: altın fiyatı Ağustos’ta ivme kazanacak

Cramer Pazartesi günü yaptığı açıklamada altın yatırımcıları için sevindirici açıklamalarda bulundu. Ünlü analist şu noktaları vurguladı:

 Efsanevi Larry Williams tarafından yorumlanan grafiklere göz attığımızda, Ağustos’un S&P 500 için zor bir ay olabileceğini, ancak altın için müthiş bir ay olabileceğini gösteriyor. Şu anda genel piyasadaki durum göz önüne alındığında, bu beni şaşırtmıyor

Yatırım Stratejisti: Altın Yüksek Enflasyon Nedeniyle İvme Kazanacak!
 

Mad Money’ adlı programın sunucusu, borsa ve altın arasındaki bu farkı ortaya çıkaran etkenin mevsimsellik olduğunu açıkladı. Cramer, “Williams, S&P’den endişe duymasından dolayı, altın yatırımı yaptığını söyledi. Cramer’in işaret ettiği şeylerden biri, ABD’nin şu an içinde bulunduğu borç yükü ve askıya alınan kredi ödemelerinin Temmuz ayında sona ermiş olması.Cramer şunları vurguladı:

Unutmayın, on yıl önceki ilk borç fiyaskosu sırasında borsa çöktü ve … altın  harika günler geçirdi.

Teknik görünüm altının lehinde işliyor

Teknik görünüm ayrıca, özellikle ticari riskten korunma şirketlerinin altın alımlarını hızlandırdığını gösteren Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) verilerine bakıldığında altının lehine çalışıyor. Cramer, bu artan aktivitenin genellikle “güzel bir ralliye” yol açtığını da sözlerine ekledi. Bunun da ötesinde, sarı metal şu anda Hazine bonolarına kıyasla düşük değerde. Cramer, Williams’ın analizine atıfta bulunarak şunları söyledi:

Altın sadece kendi tarafında güçlü bir mevsimsel eğilime sahip olmakla kalmıyor, aynı zamanda tahvillere karşı son derece düşük değerli. S&P 500 için durum hem mevsimsellik hem de teknik perspektiflerden çok farklı görünüyor. Yazın başlangıcından bu yana, Williams, S&P’nin daha yüksek seviyelere çıktığı üç ana faktöre işaret ediyor, ancak İlerleme/Düşüş çizgisi daha yüksek seviyeye gelemedi, bu da piyasanın pek de sıcak olmayan bir genişlikte yükseldiği anlamına geliyor. Williams’a göre bu, birçok büyük para yöneticisinin pozisyonlarının çoğunu satıyor olması gerektiğini gösteriyor. Bu modeli daha önce gördüğünü ve sağlıklı olmadığını söylüyor. Normalde hisse senetleri yükseldiğinde, Yükselme/Düşüş çizgisi yeni zirveler yapıyor olmalı. Ama bu gerçekleşmiyor ve bu, bu hareketin zayıf olabileceği anlamına geliyor.

Analist borsanın durumunu değerlendirdi

Altın konusunda iyimserliğini koruyan Cramer, Williams’ın araştırmasına bir kez daha işaret ederken, ivme göstergesi olan denge hacminin düşüş sinyalleri verdiğini söyledi ve şunları vurguladı:

S&P yeni zirveler yapıyor, ancak Dengedeki Hacim sabit kalıyor. Bu da başka bir olumsuzluk. Unutmayın, teknik analistler için hacim bir yalan dedektörü gibidir. Zayıf olduğunda, bu bir hareketin aldatıcı olduğu anlamına gelir. Williams’ın bu konuda endişelenmesinin bir nedeni daha var. Bu mevsimsel olarak zorlu ayın geri kalanı. Altın ise daha pozitif bir ay geçirecek.

Enflasyondan Korunmak İçin Altın İyi Bir Yatırım Seçeneği mi?
 

Cramer’in yorumları, traderlar haftanın önemli makro verilerini beklerken sarı metal piyasasının hareketsiz kalması nedeniyle geldi. Salı günü altın, ons başına 1.800 doların üzerinde işlem gördü ancak önemli ölçüde daha yüksek bir seviyeye çıkamadı. Aralık ayı Comex altın vadeli işlemleri, gün için yüze 0,46 düşüşle 1,813,80 $ seviyesinde işlem görüyordu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Kitco.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku