CNBC: Kripto Paralar Emeklilik Planınızın Bir Parçası Olabilir!
CNBC: Kripto Paralar Emeklilik Planınızın Bir Parçası Olabilir!

CNBC: Kripto Paralar Emeklilik Planınızın Bir Parçası Olabilir!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD‘deki yaşlı nüfus yüksek enflasyon konusunda endişelendikçe, farklı yatırım seçeneklerine yöneliyor. Bazıları, daha yüksek getiri olasılığı ile için kripto para birimi gibi daha riskli varlıklara yönelmeye başladı.

ABD’de emekliler kripto para birimlerine yöneliyorlar

Washington’daki Delancey Varlık Yönetimi kurucusu Ivory Johnson, değişen ekonomik şartları ve dijitalleşme ile birlikte, birçok yatırımcının kripto para sektörüne yöneleceğini düşünüyor. Federal Rezerv’in ekonomik rafah raporuna göre, emekli olmayan ABD’li yetişkinlerin yaklaşık yüzde 75’inin emeklilk planları için birikimi var. Johnson, düşük faiz oranları ve artan enflasyon nedeniyle bazı yaşlı Amerikalıların portföy riskini artırarak getirileri artırma baskısı hissettiklerini söyledi. Ancak bazı danışmanlar, kripto para birimi gibi varlıkların bir emeklinin risk toleransına ve yatırım zaman çizelgesine uymayabileceğini söylüyor.

Ünlü Yönetici: Kripto Para Birimlerinin Değer Kazanması İçin Bu Kesinlikle Şart!
 

Lynchburg, Virginia’daki Ascent Personal Finance’in kurucusuve  finansal planlamacı Zechariah Schaefer, daha fazla kazanç elde etmek için portföy üzerindeki riski artırma taraftarı olmadığını söyledi. Kripto para birimi, geleneksel borsaya kıyasla nispeten küçük zaman dilimlerinde riskli yükseliş ve düşüş döngülerinde performans göstererek devasa volatilite gösterdi. Bunun yerine, yaşlı Amerikalılar daha fazla gelir getirmenin ve tasarrufları artırmanın başka yollarını keşfedebilir. Seçenek olarak daha uzun çalışma veya yarı emeklilik düşünülebilir. Schaefer, insanların 60’lı ve 70’li yaşlarında yarı zamanlı çalışacak kadar sağlıklıysa, ekstra gelirin fark yaratabileceğini söylüyor.

Uzmanlardan yatırım tavsiyesi

CNBC tarafından yapılan bir araştırmaya göre, emekli olmayı planlayan Amerikalıların yaklaşık üçte biri Covid nedeniyle işlerinden ayrılmayı erteledi. Bir müşteri yeterli emeklilik birikimine sahip değilse, danışmanların çözüm olarak kripto para birimini önermeleri pek olası değil. Ancak CNBC analisti Edward Jones, emeklilerin yeterli miktarda birikime sahip olmaları koşulunda  kripto paralara yatırım yapılabileceğini söylüyor. Örneğin, diyelim ki emekli bir çift geçimini emekli maaşı ve SGK geliri ile rahatlıkla karşılıyor. Bireysel emeklilik hesaplarındaki fonlara ihtiyaçları yoksa ve bunu çocuklarına vermeyi planlıyorlarsa, kripto para yatırımı söz konusu olabilir.

İşte Temmuz'un Üçüncü Haftasında Ralliyi İple Çeken 5 Kripto Para!
 

Daha uzun bir yatırım zaman çizelgesiyle, bu emekliler, risk toleranslarıyla uyumlu olduğunu varsayarak küçük miktarlarda kripto para birimini değerlendirebilirler. Jones, emeklilerin, yeterince birikimi varsa ve bu, emeklilikte yaşamak istedikleri yaşam tarzınıza zarar vermeyecekse, isterlerse kripto paralara yatırım yapabileceklerini vurguladı. Kripto para birimine yatırım yapmak isteyen birinin güvenlik sorunları olasılığını da göz önünde bulundurması gerekiyor. Jones, örneğin borsaların bilgisayar korsanlarına karşı savunmasız olabileceğini veya yatırımcıların fonlarına erişmek için özel anahtarları saklayan sabit cüzdanlarını kaybedebileceğini söyledi.  Bu yüzden, borsada dijital para tutmak isteyenler,  uzun bir geçmişe sahip ABD merkezli şirketleri tercih edebilir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın

CNBC: Kripto Paralar Emeklilik Planınızın Bir Parçası Olabilir!