CNBC Analisti Kırk Yıllık Altın Tabusunu Yıktı!

0 71

Bitcoin (BTC) gerçekten altının tahtını sarsıyor mu? Sene başından bu yana Bitcoin yüzde 85 arttığı ve altın yüzde 10 düştüğü için, bu soru herkesin aklında. Ve bu tartışma yakın zamanda da bitecek gibi görünmüyor.

Fed Başkanı Jerome Powell, ‘kripto paralar, ABD dolarının değil, altının ikamesidir. Bitcoin, küresel bir para birimi olamayacak kadar oynak bir varlıktır. Bitcoin, esasen dolardan ziyade, dijital altın olarak nitelendirebilecek spekülatif bir varlıktır.” dedi.

CNBC’nin ünlü ekonomisti Jim Cramer yatırımcıların şu anda portföylerinin yüzde 5’ini altına, yüzde 5’ini ise Bitcoin’e yatırmalarını tavsiye etti. Ekonomist, yatırımcılara kırk yıldır portföylerinin yüzde 10’unu altın’da tutmalarını söyledikten sonra fikrini değiştirdi. Ekonomist şunları söyledi:

“Altın beni hayal kırıklığına uğrattı. Yatırımcılar beni dinlerse, altınlarının yarısını satsınlar. 1983’ten beri servetinizin yüzde 10’unu altın’da tutun diyordum. Ve şimdi altın’da yüzde 5, Bitcoin’de ise yüzde 5 tutun diyorum.”

 Neden Altın Savunuluyor?

Altını güçlü bir güvenli liman varlığı yapan birkaç faktör vardır. Mücevher ve elektronik gibi tüketim malları için bir malzeme olarak değerlidir ve azdır. Talebe bakılmaksızın, arz orantısız şekilde düşük kalmaktadır. Altın, bir şirketin yeni hisseler çıkarması veya federal bir bankanın para basması gibi üretilemez. Yerden kazılmalı ve işlenmelidir.

Buna göre, altının para birimleri gibi varlıklarla ve S&P 500 gibi hisse senedi endeksleriyle neredeyse hiçbir ilişkisi yoktur. Değerli maden, Başkan Nixon’un ABD para birimi ile altın arasındaki bağları temel olarak kopardığı 1971 yılına kadar dolara bağlıydı. O zamandan beri, borsa dalgalanmalarına tam anlamıyla maruz kalmak istemeyenler istemeyenler altına yatırım yaptılar.

Altın genellikle düzeltmeler sırasında iyi performans gösterir, çünkü yükselmesi gerekmese bile, sabit kalan bir varlık diğerlerinin düşüşü bir hedge olarak oldukça kullanışlıdır. Artı, daha fazla insan hisse senetlerinden kaçtıkça ve altına yatırım yaptıkça fiyat da buna göre yükseliyor.

 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku