CME, Ethereum (ETH) Vadeli İşlemlerde İlk Sözleşmeleri Kapattı ETH Yükseldi

0 14

Ethereum (ETH) geçtiğimiz ay Chicago Ticaret Borsasıın (CME) ETH vadeli işlemlerini başlattığından beri Bitcoinden (BTC) düşük performans gösteriyor.

Kurumsal yatırım devi Aralık 2017de de benzer şekilde Bitcoin (BTC) vadeli işlemlerini başlattığında benzer şekilde Bitcoinde geri çekilmeler yaşanmıştı.

CME 8 Şubatta Ethereumun 1.600 doların biraz üzerinde işlem yaptığı sırada vadeli işlemler sözleşmesini piyasaya sürdü. Vadeli işlemler sözleşmenin piyasaya sürülmesiyle birlikte birçok kripto para analisti Ethereum fiyatında düşüşler yaşanabileceğini belirtmişti. ETH yüzde 30luk sert bir düşüş yaşamadan önce tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.000 dolar seviyesine kadar ulaştı. Daha sonra aylık olarak en düşük seviyesi 1300 dolara kadar geriledi ancak mevcut destek seviyelerine tututan ETH yazım itibari ile 1503 dolar seviyesine kadar yükseldi.

Son yedi gün içerisinde yüzde 25 düşüş yaşayan ETH 50 günlük hareketli ortalamanın altında yer alıyor.

Kripto Para Piyasasında Bir Dejavu Yaşanıyor

Aralık 2017nin ortalarında CME ve CBOE (Chicago Board Options Exchange) Bitcoin için benzer vadeli işlemleri piyasaya sürdü ve Bitcoin sözleşmelerin piyasaya sürülmesinden sonra 20.000 dolar seviyesi ile en yüksek seviyesine ulaştı ancak ilk aylık sözleşme yapılmadan önce sert bir şekilde geri çekildi tıpkı Ethereumda olduğu gibi.

Sözleşmelerin başlatılmasından bir ay kadar sonra Bitcoin fiyatları esrarengiz bir şekilde ve yine Ethereumda olduğu gibi yüzde 275 oranda düşüş yaşadı. Bunu 18 aylık bir ayı piyasası izledi ancak BTC ve kripto piyasaları sonunda kayıplarını geri aldı ve 2020nin dördüncü çeyreğinde mevcut boğa piyasasını başlattı.

Yazım sırasında 47.322 dolar seviyesinden işlem gören Bitcoin son bir hafta içerisinde ciddi kayıplar verdi.

Trader ve kripto para analisti Josh Rager bu büyüklükteki geri çekilmelerin piyasa döngüsünün doğal bir parçası olduğuna dikkat çekti.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku