Çinli Hukukçu Kripto Paralar Üzerindeki Baskının Asıl Nedenini Açıkladı

73

18 Haziran Cuma günü, Çinli yetkililer Güneybatı Sichuan eyaletindeki kripto para madenciliği faaliyetlerine yönelik baskılarını yoğunlaştırdı. Yetkililer, yerel madencilere, faaliyetlerini derhal durdurmaları için bildirimde bulundu.

Sichuan eyaleti kritik öneme sahip

Reuters tarafından bildirildiği üzere, ortak duyuru Sichuan İl Kalkınma ve Reform Komisyonu ile Sichuan Enerji Bürosu’ndan geldi. Yetkililer, 20 Haziran Pazar gününe kadar yaklaşık 26 Sichuan merkezli kripto para madenciliği projesinin faaliyetlerini durdurmasını istedi. Sichuan, dünyanın en büyük ikinci Bitcoin madenciliği eyaleti konumunda. Madenciler, bölgenin bol ve ucuz hidroelektrik gücünden yararlanmak için genellikle yağmur mevsimi boyunca Sichuan’daki operasyonlarını bu bölgede yürütür.

Bitcoin (BTC) Madencileri Çin'i Terk Ediyor! İşte Son Gelişmeler!
 

Düzenleyicilerden gelen bildirimde ayrıca Sichuan’daki devlet elektrik şirketlerinden gerekli incelemeleri yapmalarını ve mümkün olan en kısa sürede yetkililere bildirmelerini istiyor. Yetkililer, kripto para madenciliği projelerine elektrik tedarikinin derhal durdurulmasını istedi. Ayrıca, Sichuan yerel yönetiminden mevcut operasyonları kapatmak ve yenilerini yasaklamak için katı önlemler almasını da istediler.

Uzman yorumu: hedef kripto paralar

Çin, kripto para madenciliği faaliyetlerini yasaklayan yasayı geçtikten sadece birkaç hafta sonra, kilit kripto madenciliği eyaletleri üzerindeki baskısını yoğunlaştırdı. Sichuan dışında, yetkililer İç Moğolistan Özerk Bölgesi, Sincan Uygur Özerk Bölgesi ve Qinghai eyaleti gibi diğer madencilik bölgelerinde de benzer önlemler başlattı. Bildirildiğine göre, Çinli yetkililer kripto madenciliği projelerinin kömür gibi oldukça kirletici kaynaklardan üretilen elektriği kullandığını belirtti. Bununla birlikte, Sichuan bölgesi büyük ölçüde hidroelektrik enerji kullanıyor ve bu da Çin’in kripto para madenciliği üzerindeki baskısının karbon ayak izi nedenlerinin ötesine geçtiğini gösteriyor. Reuters’e konuşan NYU Hukuk Fakültesi öğretim üyesi ve “Dijital Savaş” kitabının yazarı Winston Ma şunları söyledi:

Yenilenebilir enerji yardımcı olmuyor. En büyük dört madencilik bölgesi – İç Moğolistan, Sincan, Yunnan ve Sichuan – son ikisinde madencilik çoğunlukla hidroelektrik, ilk ikisi kömüre dayalı olmasına rağmen benzer sıkı önlemler aldı. Asıl neden, Dijital Yuan ve dijital savaşlar.

Piyasa Öncüsü: Çin'den Gelen Bitcoin Haberleri Kötü Değil! İşte Nedeni...
 

Çin’in küresel kripto madenciliği faaliyetlerinin yüzde 50’sinden fazlasını oluşturduğu göz önüne alındığında, en son düzenleyici eylem, son aylarda Bitcoin hash oranını yüzde 30’dan fazla düşürdü. Bu, birkaç madencinin madencilik teçhizatlarının fişini çekerek üretimi durdurması nedeniyle meydana geldi. Çinli madencilerin çoğu, faaliyetlerini Kuzey Amerika gibi denizaşırı pazarlara taşıyor. ABD Teksas Eyaleti ve Florida’nın Miami şehri, şu anda düşük maliyetli elektrik teşvikleri sunarak bu madencileri çekmeye çalışıyor. Aynı zamanda, bu devletler bölgenin doğal enerji kaynaklarından yararlanarak yenilenebilir madencilik çözümlerine doğru ilerlemenin yollarını da araştırıyorlar.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku