Bitcoin (BTC)’de Death Cross Belirdi ! Fiyat 30 Bin Dolara Düşebilir!

73

18 Haziran’da Bitcoin (BTC) ve kripto para piyasası, ABD Federal Rezervi’nin faiz oranlarını beklenenden daha erken yükseltme olasılığı nedeniyle düşüş yaşadı. Bu gelişme, ABD dolarının fiyatında ise artışa neden oldu.

”Death Cross”: korku ve aç gözlülük endeksi alarm veriyor

Bununla birlikte, Bitcoin için daha fazla düşüş endişeleri haftalardır sürdüğünden, tamamen Fed’i sorumlu tutamayız, tartışmaların odak noktası yaklaşan ”Death Cross” ve bunun Bitcoin’in geleceği için ne anlama geldiğine odaklandı. Bugünkü satış, Bitcoin fiyatını kritik 36 bin dolarlık desteğin altına çekti ve analistlerin, Bitcoin’in 30 bin dolara tekrar düşmeden önce, 32.500 dolar seviyesine çakılacağını tahmin etmesine yol açtı. Çinli yetkililerin kripto para madencilerini kapatması haberlerdeki diğer olumsuz manşetlerle birleşen bu teknik faktörler, tarader’ların mevcut düşüş konusunda endişe duymasına neden oluyor. Bu endişelerin bir sonucu olarak, Korku ve Açgözlülük Endeksi, aşırı korku kaydederek ve geçen ayın trendini sürdürerek 25’e düştü.

Zincir üstü veri analiz firması CryptoQuant’tan elde edilen veriler, borsalara BTC net akışlarının bu haftaki 41 doalr’dan dolardan 36 bin dolara düşmeden önce trader’lara bazı uyarılar sağladığını gösteriyor. 15 Haziran’da BTC fiyatı 41.300 dolara ulaştığında borsalara BTC girişlerinde bir artış meydana geldi ve ardından sonraki üç gün içinde yüzde 15 düşüş yaşadı. Gözlemci bir analist, özellikle Gemini kripto para borsasındaki balina aktivitesinin, 2021’de kripto para piyasasının yaşadığı bazı büyük satışlarla gözle görülür bir korelasyona sahip olduğuna dikkat çekti. Borsalara Bitcoin net akışının, girişlerin çıkışları sadece biraz geride bırakarak son birkaç gün içinde dengelenmesiyle, piyasa katılımcıları artık korkunç Death Cross yaklaşırken fiyatın hangi yöne hareket edeceğini görmek için bekliyorlar.

Bitcoin fiyatı daha da düşebilir

Yatırımcı korkuları artarken ve Mart ile Mayısın en yüksek seviyeleri arasında alım yapan bazı trader’lar zararına satış yaparken, uzun vadeli Bitcoin sahipleri tarafından tutulan toplam Bitcoin arzı, Mayıs ortasında en düşük seviyeye ulaştıktan sonra artmaya devam ediyor. Analist William Clemente III’e göre, son zincir içi veriler BTC’nin aşırı satıldığını ve “şimdi büyük zincir üstü göstergeler için tarihsel olarak önemli bükülme noktalarında oturduğunu” gösteriyor. Clemente, uzun vadeli sahiplerin kısa vadeli sahiplerin satışlarını dengelemeye yardımcı olan “indirimli BTC’yi toplamaya devam ettiğini” öne sürdü ve “birikimin güçlendiğine” işaret etti.

Genel olarak, analist Rekt Capital’e göre, önceki Death Cross örneklerini “geçişten önceki geri çekilmeye” benzer bir geri çekilme izlediğinden, BTC için kısa vadeli gelecek riskli olmaya devam ediyor. Öte yandan, uzun vadeli veriler daha iyimser bir geleceğe işaret ediyor çünkü balina cüzdanları ve uzun vadeli sahipleri Bitcoin bakiyelerini artırmaya devam ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cointelegraph.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku