Çin’den Dev Adım! Maaşlar Dijital Yuan İle Ödenmeye Başlandı!

0 86

Ülkeler arasındaki dijital para yarışı hız kesmeden devam ederken, Çin bu yarışı açık ara önde götürüyor. Çin’in en önemli e-ticaret platformlarından biri olan JD.com, çalışanlarına Çin’in ulusal para birimi yuanın sanal versiyonu olan dijital yuan ile ödeme yapmaya başladığını duyurdu.

Kripto para madenciliğiyle ön plana çıkan ve dijital para birimleri konusunda daha somut adımlar atan bir ülke haline gelen Çin, dijital para birimini ülke geneline yaymayı hedefliyor.

Çin’in bu plan doğrultusunda büyük teknoloji şirketlerinden önemli bir destek aldığını da ekleyelim. Alibaba ile birlikte Çin’in en önemli e-ticaret platformlarından biri olan JD.com, çalışanlarının bir kısmına Çin’in para birimi yuanın sanal versiyonu olan dijital yuan ile ödeme yapmaya başlatarak bu süreci bir adım daha öne taşıdı.

25 Nisan’daki Çin Dijital Zirvesinde, JD.com tarafından paylaşılan bilgilere göre şirket, dijital yuan ile maaş ödemesi yapabilmek için Industrial and Commercial Bank of China (ICBC) ile çalışıyor.

JD.com, Çin’de dijital yuan ile maaş ödemesi yapan ilk özel şirket.

Şirket Projede Büyük Rol Oynuyor

Şirket, personel maaşlarını ödemenin yanı sıra, JD’nin aynı zamanda ortak firmalara ve bankalar arası yerleşimlere yapılan işletmeler arası ödemelerde dijital yuan’ı kullandığını belirtti.

Daha önce bildirildiği üzere, şirketin fintech kolu olan JD Technology ve Digital Currency Research Institute, Eylül 2020’den beri Çin Halk Bankası ile bu projenin geliştirme ortağı.

Aralık ayında, çevrimiçi perakendeci, dijital yuan’ı web sitesinde bir ödeme yöntemi olarak kabul etmeye başladı.

Geçtiğimiz Ekim ayında Shenzhen şehrinde yaşayan 500 bin Çin vatandaşına toplamda 10 milyon yuan değerinde dijital yuan dağıtılmıştı. Shenzhen’in ardından başka şehirler için de benzer çalışmalar yapıldı. Çin, bu adımlar ve teknoloji şirketlerinin de desteği ile birlikte dijital para birimini daha geniş kitlelere ulaştırmayı hedefliyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku