Çin’de Değişim Rüzgarları Esmeye Başladı: Çarpıcı Bitcoin (BTC) Açıklamaları!

0 91

Çin, 2017 yılından beri aldığı kararlarla Bitcoin (BTC) ve kripto para yatırımcıları için hep korku yaşattı. Çin Merkez Bankası tarafından ülkede ICO yapılması ve yerli borsaların katılımları tamamen yasaklandı ve bu yasak hala sürüyor. Şimdi ise Çin’in farklı bir adım attığı gözlerden kaçmıyor.

Çin Halk Bankası (PBOC)  başkanı Li Bo, Pazar günü kripto para birimlerinin yatırım olarak potansiyel faydaları hakkında kamuoyuna açıklama yaptı.

Li, “Bitcoin ve stablecoin’lerin şifrelenmiş varlıklar olduğuna inanıyoruz. Şifrelenmiş varlıklar, para birimi değil, bir yatırım seçeneğidir. Para birimi değil, alternatif bir yatırımdır. Bu nedenle, kripto varlıklarının gelecekte bir yatırım aracı veya alternatif bir yatırım olarak önemli bir rol oynaması gerektiğine inanıyoruz. ” dedi.

Li, Çin dahil birçok ülkenin kripto paraların nasıl düzenlenmesi gerektiğine ilişkin araştırmalarını sürdürdüğünü, bu tür varlıklarda spekülasyonun ciddi finansal risklere neden olmayacağından emin olmak için düzenlemelere ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Çinli kripto para gazetecisi Coin Wu’nun bildirdiğine göre merkez bankası yetkilisi, kripto varlıklar için ne gibi düzenleyici kurallar gerektiğini anlayana kadar mevcut önlemlerin ve uygulamaların sürdürüleceğini kaydetti.

Li Bo ayrıca, özel şirketler tarafından ihraç edilen stablecoin’lerin Bitcoin’den daha sıkı bir şekilde denetlenmesi gerektiğini ifade etti.

Değişim Rüzgarları

Çin Merkez Bankası’nın eski Başkanı Zhou Xiaochuan katıldığı bir toplantıda dijital varlıkların gerçek ekonomi için kullanılması gerektiğini vurgulayarak kripto paraların bu durumda olmadığını ifade etti.

Aslında Xiaochuan’ın bu açıklamasına karşı yeni yönetimin karşıt açıklaması, Çin’de değişim rüzgarlarının esiyor olabileceğini gösteriyor

Ülkede uygulanan sermaye kontrolleri nedeniyle Bitcoin ve kripto paralar bir zamanlar ciddi bir tehdit olarak görülse de şu an ibrenin stablecoinlere döndüğü görülüyor. Çin, kendi merkez bankası destekli dijital parası konusunda da ciddi bir ilerleme kaydetti ve söz konusu ilerlemeler sonrası olumlu haberler gelmeye devam edecek gibi görünüyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku