Çin Ziraat Bankası Düğmeye Bastı: Kripto Paralara Çarpıcı Yasak!

74

Çin‘in üçüncü en büyük bankacılık kurumu olan Çin Ziraat Bankası, kripto para işlemlerini ve ilgili faaliyetlerini askıya aldı. Bankacılık devi bugün erken saatlerde bir açıklama yaparak tüm müşterilerinden bu tür faaliyetlerden kaçınmalarını istedi.

Banka katı yasaklar ve kısıtlamalar getirdi

Çin’de kripto para madenciliğine karşı baskı tüm hızıyla sürerken, kripto karşıtlığı yeni bir boyut kazanıyor. Kervana katılan son kurum olan Çin Ziraat Bankası bu konuya ilişkin olarak şöyle bir açıklama yaptı:

Müşterilerimizin hesaplarında kripto paralara dair bir faaliyet tespit edildiğinde, hesap hareketleri derhal durdurulacak, müşteri ilişkileri sonlandırılacak ve ilgili departmanlar rapor edilecektir.

Çin’de Bitcoin (BTC) Hash Oranı Düşmeye Başladı: İşte Sebebi!
 

Geçmişte bankacılık kurumları bu tür açıklamalar yayınlarken, popüler Çinli gazeteci Colin Wu bu sefer yasaktaki dikkate değer farklılıklara dikkat çekiyor. Bu kez Çin Ziraat Bankası’ndan yapılan açıklama, merkez bankası  gereksinimlerini açıkça ortaya koyuyor. Ek olarak, Çin merkez bankası geçmiş hesap hareketlerinin araştırılmasını ve ayrıca bankalardan usulsüzlükleri bulunduğu anda rapor etmelerini istiyor.

Çin kripto para yasağında bu sefer ciddi

Colin Wu’ya göre, diğer bankalar yakında bu sistematik kripto karşıtlığını takip edecek ve önümüzdeki günlerde benzer önlemleri başlatacak. Çin Ziraat Bankası, merkez bankası’ndan gelen emri takiben diğer bankaların yakında bir kripto işlem yasağı getireceğinden bahseden belgeyi yanlışlıkla yayınladı. Ancak bu paylaşımı, hemen silindi. Çin bankacılık sisteminin eski bir bankacılık yetkilisi, Çin merkez bankası’nın bu açıklamayı bu gece yayınlayacağını kaydetti. Ancak bankacılık yetkilisi, merkez bankasının politikalarının çok katı olmayacağına da inanıyor. Ancak Çinli yetkililerin son zamanlardaki baskılarına bakıldığında, iyimser olmak mümkün değil.

Çarpıcı İddia: Çin’deki Arama Motorları Kripto Para Borsalarına Erişimi Engelledi
 

Çinli düzenleyiciler, ülkedeki kripto para ile ilgili faaliyetleri engellemek için mümkün olan her önlemi alıyor. sadece trader’lar dışında, bu baskının Çin madencilik topluluğu için bile geniş kapsamlı sonuçları var. Bir dizi madenci, kripto dostu diğer yerlerde madencilik operasyonlarını yürütmek üzere ülkeden kaçıyor. Geçen Cumartesi günü Sichuan bölgesindeki baskı, en iyi Çin madencilik havuzları için BTC hash gücünün ciddi şekilde çökmesine neden oldu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Coingape.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku