Çin Yuanı, 2030 yılına kadar dünyanın en büyük üçüncü rezerv para birimi olmaya hazırlanıyor

0 10

Morgan Stanley analistleri Çin Yuanının artan yabancı yatırımlarla dünyanın en büyük üçüncü rezerv para birimi olacağı öngörüsünde bulundu.

Çin Yuanı hükümetin ülkeden ayrılan büyük miktarda sermayenin önlenmesi de dahil olmak üzere para birimi üzerindeki kısıtlamaları sürdürdüğü için uluslararası düzeyde mücadele etti.

Analistler Çin hükümetinin şu anda küresel döviz rezerv varlıklarının sadece % 2sini oluşturan Yuanın uluslararası kullanımını teşvik ettiğini düşünüyor. Yuanın uluslararası kullanımını teşvik etme çabalarının bir parçası olarak hükümet daha fazla yabancı finansal kurumun iç pazara girmesine izin verdi. Yabancı yatırımcılar diğer bölgelerden gelen daha yüksek getiri sebebiyle Çin piyasasında oldukları için memnuniyet duydu.

Mevcut durum itibariyle Çin Yuanı Dolar karşısında 6.85 Yuan dolaylarında işlem görüyor. Morgan Stanley analistleri Yuanın 2021 yılı sonuna kadar ABD Doları karşısında 6.6 Yuana yükseleceğini düşünüyor.

Morgan Stanley analistleri “Özel ve rezerv yöneticilerin devam eden dönüşümleri vurgulayarak üst üste üçüncü yıl için 2020de Çine toplam portföy girişinde 150 milyar ABD dolarından fazla üretmesini bekliyoruz. Yıllık giriş 2021-30 yılında 200-300 milyar ABD dolarına ulaşmalıdır” dedi.

Çinin DCEP ödeme ağını yeniden yapılandırmayı hedefliyor

Bir süredir merkez bankası dijital para birimini (CBDC) geliştirmeye çalışan Çin dijital para birimi elektronik ödemesini (DCEP) perakende küçük ölçekli işlemlerde test ediyor.

Çinli bir üst düzey merkez bankası yetkilisi ülkenin koronavirüs pandemisinden sorunsuz bir şekilde kurtulması dolayısıyla Çinin normal para politikasına devam etmesi gerektiğini söyledi.

Çin Renmin Üniversitesindeki Düzenleyici Teknoloji Laboratuvarının İcra Direktörü Yang Dong DCEPin uluslararası hale gelmeyi ve diğer ülkelerin bunu kullanmasını sağlama yöntemleri üzerinde düşünmesi gerektiğini belirtti.

Ayrıca Yang CBDCnin yüzeysel olup ana temanın tüm ödeme ağını yeniden yapılandırmak olduğunu vurguladı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku