Çin Merkez Bankası: Bitcoin (BTC) Fiyatının Artması Bizim İçin Olumlu Bir Gelişme

0 22

Çin’in merkez bankası Perşembe günü yaptığı açıklamada, Çin’in dijital yuan projesine olan ilginin arttığını ve lider kripto para birimi, dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde yasaklanmış olmasına rağmen, bunun, kısmen Bitcoin’in (BTC) artan fiyatından kaynaklanabileceğini söyledi.

Çin’in dijital yuanı, dolaşımdaki nakit paranın yerine geçmeyi amaçlayan merkez bankası dijital para birimine (CBDC) bir örnektir.

Çin Halk Bankası (PBOC) bunu nakitsiz ödemeleri yaygın hale getirmenin bir yolu olarak görüyor. Bu, fiat para biriminin dijital bir sürümüdür. Merkez bankası, 2014’ten beri dijital para birimi üzerinde çalışıyor.

PBOC araştırma bürosu direktörü Wang Xin gazetecilere verdiği demeçte, dijital yuan’a olan pazar ilgisinin “çok güçlü olduğunu ve herkesin yakından ilgilendiğini” söyledi ve şunları ekledi:

”Bitcoin’in fiyatı arttıkça insanların dijital paralara olan ilgisi artıyor. Bu toplumların parasal anlamda dijitalleştiğinin somut bir göstergesi. Bitcoin gibi dijital yuan da sanal bir para ve büyük farklılıkları olmasına rağmen nakitsiz bir hayata doğru ilerlemede aynı görevi görüyorlar. Bu yüzden Bitcoin medyanın ve gündemin ilgisini çekmeye devam ettikçe, toplumlar da sanal paralara doğru yönelecekler”

Wang, “Bir yandan, bu, giderek daha fazla merkez bankasının yerli dijital para birimlerinin gelişimine katılmasıyla ilgili” dedi.

Japonya, İngiltere, İsveç ve İsviçre dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki bir dizi merkez bankası kendi dijital para birimlerini çıkarmayı araştırıyor. Çin tartışmasız bu yarışı en önde götüren ülkedir.

Wang, “Öte yandan, bu ilgi Bitcoin fiyatındaki büyük artışla da ilgili olabilir” dedi.

Bitcoin fiyatı, geçtiğimiz birkaç ay içinde tekrar tekrar rekor seviyelere ulaştı. Yalnızca bu yıl, iki katından fazla arttı.

Ancak Çin’in dijital yuanı Bitcoin gibi değil.

Bitcoin, merkeziyetsiz bir kripto para birimidir, bu da digital parayı kontrol etmek için bir merkez bankası gibi merkezi bir yetkiye sahip olmadığı anlamına gelir. Bitcoin ayrıca blockchain adı verilen bir teknoloji üzerinde çalışıyor ve bu noktada dijital yuanın neye dayanacağı belirsiz.

Çin Emin Adımlarla İlerliyor

2017’de Pekin, yeni dijital tokenlar çıkarmanın ve para toplamanın bir yolu olan ilk dijital para arzını yasakladı. Hükümet ayrıca, borsalar gibi kripto para birimi işlemlerinde yer alan işletmelere de baskı yaptı.

Geçen ay, Çin’in İç Moğolistan bölgesi, enerji tüketimini engellemek için yeni kripto para madenciliği projelerini yasakladı.

PBOC, dijital yuan’ın ülke çapında piyasaya sürülmesi için şimdiye kadar bir zaman çizelgesi vermedi. Ancak Çin’in bazı şehirlerinde bir dizi somut pilot projesi gerçekleştirdi.

Şubat ayındaki Çin Ay Yeni Yılı boyunca yetkililer Pekin’de yaklaşık 1,5 milyon dolar değerinde dijital yuan dağıttı.

Wang, pilot denemelerin “arttığını ve ayrıca kapsamlarının genişlediğini” söyledi. Daha fazla denemenin geleceğini ima etti.

 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku