Çin, dolara ve Libra’ya rakip olacak

0 0

Çin uluslararası ödemelerde ABD dolarının hegemonyasını kırmak için başka bir kripto para ile ilgili plan hazırlıyor.

Çinli yetkililerin ABD Dolarına bağımlılığı azaltmak ve bölgedeki ticaret ilişkilerini geliştirmek için bir Doğu Asya dijital para birimi oluşturmayı planladıkları bildiriliyor.

Nikkei Asya’nın haberine göre Çinin en büyük siyasi danışma organı Çin Halk Siyasi Danışma Konferansının 10 üyesi; Çin Yuanı Japon Yeni Güney Kore Wonu Hong Kong Doları gibi para birimleri tarafından desteklenen bir dijital para birimi oluşturulmasını önerdi. Haberde öngörülen kripto para biriminin hangi blok zincirine dayanacağını belirtmiyor.

Teklifin Çin seyahat hizmetleri devi Ctrip ve ülkenin en büyük girişim sermayesi yatırımcısı kurucu ortağı Neil Shen ile Hong Konglu politikacı Henry Tang tarafından gündeme getirildiği bildirildi. Habere göre yeni bölgesel kripto para biriminin özel sektör tarafından geliştirilmesi gerektiği önerildi.

Yuan ve Yenin dijital para biriminin değerinin sırasıyla yüzde 60ından ve yüzde 20sinden fazlasını oluşturması bekleniyor. Oranın “ilişkili ekonomilerin ölçeği” ne dayanarak hesaplanacağı belirtiliyor.

Doğu Asya kripto para birimi Çinin uluslararası ticari işlemler için en popüler araç olan ABD dolarına bağımlılığı azaltma niyetiyle de uyumlu görünüyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku