Çin, CBDC için düzenleyici yeni temeller oluşturuyor

0 0

Çinin merkez bankası Çin Halk Bankası (PBOC) bu cuma günü çıkacak bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olan dijital yuan için yasal çerçeve ve meşruiyet sağlamayı amaçlayan bir yasa tasarısı yayınladı.

Yasa taslağı yuanın Çin Halk Cumhuriyetinin fiziksel veya dijital biçimde resmi para birimi olduğunu belirtiyor.

Yasa taslağı ayrıca yuan destekli dijital para birimlerinde üçüncü tarafların çabalarını hedefliyor gibi görünüyor ve bireylerin ve kurumların dijital yuan dolaşımını “değiştirmek” için tasarlanmış bir para birimi yapmasının ve çıkarmasının yasak olduğunu belirtiyor. Bu hamle muhtemelen tüm devlet onaylı olmayan yuan destekli sabit paraları suç haline getirecek.

Önerilen bu yasayı ihlal edenlere yönelik cezai tedbirler çok ağır: cezai kovuşturma ve hapis olasılığına ek olarak en önemlisi tüm karlara el koymak tüm tokenları yok etmek ve yaratılan yasadışı miktarın beş katından az olmayan bir para cezası uygulamak.

Çin Halk Bankası yeni yasa taslağının 23 Kasım 2020ye kadar halkın katılımı için masada olduğunu açıkladı.

Önceki raporlar Çinin Şubat 2022de Pekinde düzenlenecek Kış Olimpiyatlarından önce resmi olarak dijital yuan çıkarmaya başlamayı umduğunu gösteriyor. Ayrıca bu ayın başlarında Çin Shenzhenin dijital yuan ödeme sisteminde yaklaşık 47.500 kişinin 200 yuan talep ettiği büyük bir test gerçekleştirdi.

Bu düzenleyici hamle aynı zamanda CBDClere yönelik dünya çapındaki bir trendin sadece en yenisidir. Uluslararası Ödemeler Bankası Cointelegrapha halka açık CBDClerin merkez bankalarının kamu politika hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olması için gerekli temel ilkeleri tanımlamak için yedi merkez bankasıyla birlikte çalıştığını söylemişti.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku