Ünlü CEO’ya göre Çin Bitcoin Sahibi Olmayı Tamamen Yasaklayabilir

29

Çin, vatandaşlarının yüksek riskli yatırımlardan uzak durmasına yardımcı olmak için kripto firmaları ve özellikle Bitcoin (BTC) üzerindeki düzenleyici baskısını artırıyor.

Ünlü CEO: Çin’in Bitcoin ve diğer kripto para birimlerini yasaklayabilir

Bitcoin (BTC) fanatiği ve Bale CEO’su Bobby Lee kısa süre önce Çin’in kripto para birimi üzerindeki devam eden baskısının etkilerini tartıştı. Hükümetin dijital renminbi desteğine rağmen Lee, Pekin’in kripto para birimi endüstrisini beslemekle ilgilenmediğini öne sürdü. Lee, Çin’in ilk kripto borsası BTCChina’yı yönetme görevi sırasında Çin hükümetiyle yaşadığı çatışmaları göz önünde bulundurarak şunları söylüyor:

Çin, dijital RMB’nin küreselleşmesi hedefine ulaşmak için kripto para birimlerinde düzenleme yapmak istiyor.

Ayrıca Çin hükümetinin bölgede var olan geniş kripto eksosistemine bakmadığını belirtti. Bekle ve gör yaklaşımını vurgulayan Lee, 2017’nin Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine dair artan düzenleyici incelemenin başlangıcını işaret ettiğini şu ifadelerle belirtiyor:

Korkarım 4-5 yıl içinde ülkenin kripto para birimini tamamen yasaklayabileceğinden korkuyorum.

Hükümetin son zamanlarda Bitcoin ve kripto para birimleri madenciliği ve ilgili ticaret yasağı, ticaret hacimlerindeki patlama göz önüne alındığında, vatandaşları yüksek riskli yatırımlara yoğun bir şekilde dahil olmaktan caydırmayı amaçlıyor gibi görünüyor. Bu düşünceye ek olarak, Lee şunları söylüyor:

Bitcoin’in, dijital yuan ile doğrudan bir rekabeti yok. Kripto para endüstrisinin Çin’in geri çekilmesinden zarar göreceğini düşünmüyorum.

Çin’in Bitcoin kısıtlaması devam ederken, kripto paraya yönelik benimseme de artıyor

Bitcoin’in merkezi olmayan küresel ağı, Lee’nin Çin’in kripto para birimini kabul etme veya yasaklama konusundaki tutumunun uzun vadede Bitcoin veya kripto pazarını etkilemeyeceğine inanmasına neden oldu. İzleyicilerin Elon Musk’ın Tesla’da Bitcoin’i benimsemeye yönelik son hamlesini anlamalarına yardımcı olmak için deneyimli girişimci, 2021’de daha fazla Fortune 500 şirketinin mevcut portföylerine daha fazla Bitcoin ve kripto para birimi eklemesini umuyor.

Lee, şu anda bardağı taşıran son damlanın kripto para birimini ve BTC’yi tamamen yasaklamak olacağına inanıyor. Ancak, giderek artan hükümet girişimleriyle birlikte ana akım işletmelerin katılımını göz önünde bulundurarak, Çin, bireylerin Bitcoin tutmasına ve ticaretine izin verirken kurum içi kripto işletme operasyonlarını kısıtlamaya devam ediyor. Çin’in riskli ticarete karşı son kripto düzenlemeleri nedeniyle, kripto işletmeleri ekosistemde alakalı kalmak için proaktif adımlar atmaya başladı. FTX, daha önce 101 kat olan alım satım kaldıracını 20 kat ile sınırladığını duyurdu.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Cointelegraph.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku