Çin, 2022 Kış Olimpiyat Oyunları nda dijital Yuan kullanmayı planlıyor

0 1

Çin Merkez Bankası (PBoC) Pekindeki 2022 Kış Olimpiyat Oyunlarında dijital para birimini kullanmayı planlıyor.

Bir Reuters raporuna göre PBoC para politikası departmanı başkanı Sun Guofeng bankanın dijital para biriminin piyasaya sürülmesi için bir zaman çizelgesine sahip olmadığını söyledi.

Haber Çinin dijital Yuan için pilotları hızlandırmasıyla birlikte geldi. Şu anda Çin Merkez Bankası Shenzhen Suzhou Xiongan ve Chengdu genelinde dijital para birimi denemeleri yürütüyor.

Ayrıca bankanın Pekin Tianjin Hebei ve Hong Kongun büyük Körfezi Bölgesi de dahil olmak üzere diğer bölgelerdeki pilot testler için dijital para birimini piyasaya sürmeyi planladığı bildirildi.

Bankadan yapılan son resmi açıklamada dijital Yuanı sadece küçük perakende işlemleri için test ettiklerini belirtti. Dijital para birimini banknotlara dönüştürememe söylentilerini ortadan kaldıran merkez bankası dijital Yuanın kullanıcıların 1:1 oranında banknotlara dönüştürebilecekleri yasal bir ihale olduğunu da açıkladı.

Çinin dijital para birimi hakkında lansman ve kullanım durumları hakkında kesin bir şey söylemek için hala çok az bilgi olsa da bankanın dijital Yuanın lansmanına doğru hızlı bir ilerleme kaydettiği oldukça açıktır.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku