Chainalysis Verileri Hazine Bakanı Adayı Yellen ın Kripto Para Açıklamalarını Çürütecek Nitelikte

0 0

Senato toplantısında yeni ABD Hazine Bakanı adayı Janet Yellen kripto para birimlerinin suç finansmanı terörizm ve kara para aklamada kullanılmasıyla ilgili endişelerini dile getirmişti.

Ancak gerçek varsayımlarından uzaktır. Kripto para biriminin yasadışı faaliyette kullanımına ilişkin yaygın endişelere rağmen kripto para birimi geçmiş yıllarla kıyaslandığında aslında yasadışı faaliyetler için her zamankinden daha az sıklıkla kullanılıyor.

Blockchain analitik firması Chainalysis 2019da 20 milyar dolardan fazla yasadışı kripto para işlemi bildirdi ve bu o yıl işlem gören tüm değerin yaklaşık yüzde 21ini oluşturdu.

Bu sayı 2020de hem mutlak hem de göreceli olarak düştü. Geçen yıl yasadışı işlemlerde sadece 10 milyar dolarlık kripto para birimi kullanıldı. Bu miktar yıl boyunca tüm kripto para birimi faaliyetinin sadece yüzde 03ünü temsil ediyordu.

Chainalysis ABD Hükümeti İçin Güvenilir ve Faydalı Bir Kaynak

 Bu verilerin kaynağı Chainalysis ABD hükümetinin en çok güvendiği şirketlerden biri olduğu için otoriteler verecekleri kararlarda ve düzenlemelerde bu verileri dikkate almak zorundalar. yetkili birimler Chainalysisin hizmetleri sayesinde bir milyar doların üzerinde Bitcoini ele geçirebildi. Hükümet ayrıca vergi kaçakçılığını ortaya çıkarmak için Chainalaysisin hizmetlerini kullandı.

Ancak Janet Yellen hala Bitcoin ve kripto para biriminin esas olarak yasadışı faaliyetler için kullanıldığı izlenimi altında bu da kripto karşıtlığını ifade eden önceki açıklamalarıyla tutarlı.

Bununla birlikte durumun gerçekliği son birkaç yılda büyük ölçüde değişti. Bu noktada kripto para biriminde daha aşırı kısıtlamalara ihtiyaç olup olmadığı hala büyük bir tartışma konusu. Biden yönetiminin atacağı adımlar kripto para sektörü tarafından merakla bekleniyor. 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku