Çarpıcı İddia: Bitcoin (BTC)’deki Çöküş Asya Kaynaklı Olabilir!

607
Geçtiğimiz Cumartesi sabahı, Çinli emlak sirketi Evergrande’nin borç krizi bir kez daha küresel ölçekte şok etkisi yarattı. Bazı kaynaklara göre, Bitcoin (BTC)’de meydana gelen sert düzeltme de Çin kaynaklı olabilir.

Kritik gün 4 Aralık: Evergrande krizi ve Bitcoin çöküşü

4 Aralık Cumartesi günü, Çinli inşaat şirketi Evergrande Group’tan, hissedarları ve yatırımcıları finansal yükümlülüklerini yerine getirememe konusunda uyaran bir açıklama yapıldı. Evergrande grubu 350 milyar dolarlık borcun altında ve 669 milyon dolarlık tahvil faizi ödemesi ile yükümlü, bu yüzden şirket her an iflasını ilan edebilir, Çin Hükümeti iflas eden şirkete yardım etmeyeceklerini açıkça belirtti. Evergrande, Ekim ayından beri manşetlerden düşmüyor ve o dönemden beri Bitcoin yatırımcıları arasında endişe yarattı.

Evergrande Hisseleri Hong Kong’da Askıya Alındı: Kripto Paralara Müjde!

Evergrande’nin Cuma günü yaptığı açıklamada, şirketin 260 milyon dolarlık bir yükümlülüğü yerine getirme talebiyle karşı karşıya olduğu belirtildi. Bu yükümlülüğün yerine getirilememesi durumunda, diğer alacaklıların borçların normalden daha erken geri ödenmesini talep edebileceği de belirtildi. Evergrande’nin mali durumunu inceledikten sonra, alacaklılardan biri Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası aracılığıyla yaptığı açıklamada, “Grubun finansal yükümlülüklerini yerine getirmeye devam etmek için yeterli fona sahip olacağına dair bir garanti yok” açıklamasını yaptı. Bitcoin, uzun yıllardır Çin kaynaklı FUD ortamından etkilendi. Geçen hafta meydana gelen çöküşünde bu yüzde olabileceği belirtiliyor.

Diğer nedenler: Mt.Gox, Omicron ve altyapı yasa tasarısı

Analistlerin Bitcoin (BTC)’deki düşüş için öne sürdüğü diğer nedenler arasında, uzun vadeli yatırımcıların uzun bir yükseliş trendinden sonra elde ettikleri kârlar olduğu iddia ediliyor. Uzmanlar ayrıca yeni koronavirüs varyantı Omicron ve küresel piyasaların düşmesine neden olan bir sonraki karantina olasılıklarını da dikkate alıyor. Bazı analistler, kripto paraların vergilendirilmesi ve finansal otoritelere rapor verilmesiyle ilgili borsalar ve komisyoncular için katı kurallar getiren ABD’deki altyapı yasasına dikkat çekiyor. Bu durum, piyasasındaki özel ve kurumsal yatırımcılarda endişeeye neden oluyor.

  Uzmanalra göre, Bitcoin (BTC)’deki düşüşün diğer bir nedeni de Mt.Gox borsasındaki gelişmeler olabilir. 2014 yılında uğradığı hack saldırısı sonrası kapanmak zorunda kalan ve o zamanların en büyük kripto para borsası Mt.Gox’ın kayyum heyeti, geri ödeme planının onaylandığını açıkladı. Böylece Mt.Gox borsası mağdurları, bu plan çerçevesinde toplamda milyarca dolar değerini bulan Bitcoin’leri geri alabilecek. Ödeme planı, bu yılın başlarında alacaklıların oylamasına sunulmuştu ve planın yürürlüğe girmesi oy birliğiyle kabul edilmişti. Daha fazla Bitcoin haberi için, Kriptoarena.com adresini takip edebilirsiniz.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Thecryptobasic.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku