featured

Çarpıcı Anket: Bu Ülkede Her Beş Kişiden Biri Kripto Para Kullanıyor

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 Avustralyada kripto para birimi farkındalığı ve benimsenmesi artmaya devam ediyor. Avustralyalıların yaklaşık yüzde 20si en az bir dijital varlığa sahip olduğunu bildirdi.

Avustralya kripto borsası Independent Reserve tarafından yapılan bir anket yerel halkın yüzde 90ından fazlasının en az bir kripto para biriminin adını duyduğunu gösteriyor. Aynı zamanda her beş kişiden biri dijital bir varlığa sahip olduğunu söyledi.

Avustralyalılar arasında kripto para farkındalığı

Avustralya merkezli borsa Independent Reserve Cryptocurrency Index (IRCI) anketinin dijital varlık kullanıcılarına odaklanmak yerine “gündelik Avustralyalılara ulaştığını ve bir bütün olarak ulusu yansıttığını” vurguladı.

En az bir kripto para biriminin adını duyanların sayısı bir yılda yüzde 90dan yüzde 914e yükseldi. Beklendiği gibi Bitcoin yüzde 89 ile piyasa bilincine öncülük ediyor. İkinci sırada ise Ethereum geliyor.

Bitcoinin popülaritesi erkekler ve kadınlar arasında eşit durumda.  Bununla birlikte erkeklerin “Ethereum EOS ve Litecoin gibi diğer kripto para birimlerini duyma olasılığı 3 kat daha fazla”

Rapor özellikle 18-24 yaşları arasındaki gençlerin yüzde 144ünün “DeFi tokenlerindan haberdar olduğunu tüm katılımcılar arasındaki bu oranın ise yüzde 78 olduğunu bildirdi.

Avustralyalıların neredeyse yüzde 20si kripto para sahibi

Aslında kripto para satın alma hususuna gelince raporun rakamları daha da ilgi çekici. Makale bunu “Avustralyanın kripto para birimine yönelik tutumunun temel göstergelerinden biri gerçek benimsemedir” diye tanımladı.

Ankete katılanların yüzde184ü en az bir dijital varlığa sahip olduklarını söyledi ki bu geçen yılki yüzde 168e göre bir artış. En büyük artış 25-44 yaş grubu arasında gözlemlendi. Karşılaştırmak gerekirse başka bir araştırmaya göre İngilizlerin yalnızca yüzde 10u herhangi bir dijital varlık satın aldıklarını belirtti.

Benimseme sonuçları BTCnin Avustralyalılar için de en popüler varlık olduğunu teyit etti. Ancak Ripple (XRP) Ethereumu aşarak ikinci sırayı aldı.

 Ek olarak kripto para piyasasındaki 2020 boğa koşusundan daha fazla insan yararlandı çünkü katılımcıların yüzde 42.7si kar elde ettiğini ve dijital varlık portföyünü genişlettiğini bildirdi. Buna karşılık yüzde 218i kötü performans gösteren kripto para birimi yatırımları nedeniyle para keybettiklerini söyledi.

Çarpıcı Anket: Bu Ülkede Her Beş Kişiden Biri Kripto Para Kullanıyor