Cardano’ya Akıllı Sözleşmeler Bahar Aylarında Geliyor!

0 115

Alonzo testnet sayesinde geliştiriciler artık Cardano blockchain’de kendi merkezi olmayan uygulamalarını (Dapp) yayınlayabilecek.

Cardano (ADA) blockchain’de akıllı sözleşmeleri getirecek olan Alonzo testnet, ağın geliştiricisi ve IOHK CEO’su Charles Hoskinson, tarafından dün Cardano360 sanal konferansında açıklandı.

Hoskinson, testnet’in Nisan sonunda veya Mayıs başında başlayacağını şu sözler ile ifade etti;

“Şimdiye kadar ilk kez, halka açık olarak, insanlar akıllı sözleşmeler yazabilecek ve bunları Cardano’da kullanabilecek” 

Açıklanan plana göre, Alonzo yükseltmesi bu baharda bir hard fork şeklinde gelecek. Başlangıçta, akıllı sözleşmeler yalnızca test amaçlı olarak sunulacak ve ana ağın tam lansmanı ise Ağustos ayında yapılacak.

Cardano DeFi Pastasından Pay Sahibi Olmak İstiyor

Akıllı sözleşmelerin eklenmesi Cardano için önemli bir kilometre taşını işaret ediyor, çünkü bu yükseltme Cardano blockchain’i Ethereum için güçlü bir rakip haline getirecek . Geçtiğimiz yazdan bu yana, Ethereum’un merkezi olmayan finans ( DeFi ) ekosistemi, tümü akıllı sözleşmelere dayanan çok çeşitli ademi merkeziyetçi uygulamalara ( dapps ) ev sahipliği yaptı ve bu konuda adeta bir patlama yaşadı.

DeFi Pulse’a göre, DeFi’de kilitlenen toplam değer şu anda yaklaşık 40 milyar dolar . Bu arada, MakerDAO, Compound, Aave gibi büyük platformların tümü Ethereum’un akıllı sözleşmelerine dayanıyor. Alonzo’nun piyasaya sürülmesiyle Cardano, bu piyasada çok daha fazla kişi ve kurum tarafından kullanılacak.

Mart ayının başlarında, Cardano’nun Mary olarak adlandırılan bir önceki yükseltmesi, kullanıcıların özel token’ler oluşturmasına izin vererek, Ethereum’a bir adım daha yaklaştırdı.Bu yükseltme, Cardano’yu potansiyel olarak birçok farklı kripto para birimini destekleyebilen çok varlıklı bir ağa dönüştürdü.

Ethereum’un aksine Cardano, token işlemleri için akıllı sözleşmelere güvenmiyor. Bu, Ethereum’da hızla yükselmeye devam eden transfer ücretlerinin Cardano’da çok daha düşük olabileceği anlamına geliyor.

Örneğin, Ethereum’daki ortalama işlem ücreti yakın zamanda tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi ve Blockchair’ın verilerine göre 23 Şubat’ta 43 dolar seviyesine kadar yükseldi. Ethereum’un kullanımının çok pahalı olup olmadığı konusundaki tartışmalar devam ederken, Cardano gibi rakipler akıllı sözleşmeler ve daha düşük işlem ücretleri vaat ederek, bu tartışmalara dahil olmayı amaçlıyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku