Cardano (ADA) Dördüncü En Büyük Kripto Para Oldu

0 2

Sürekli olarak artan fiyat hareketlerinden sonra piyasa değeri bakımından en büyük dördüncü kripto para konumuna gelen Cardano (ADA) artık XRPden de daha büyük.

Cardano için yükselişle geçen hafta kripto para biriminin piyasa değerini 21 milyar dolara çıkararak dördüncü en büyük kripto para olmasına sağladı. ADA sadece geçtiğimiz hafta içerisinde yüzde 90ın üzerinde yükseldi ve 0.70 dolar seviyesine kadar geldi. ADA yazım itibari ile 0.66 dolar seviyesinden işlem görüyor.

CoinMarketCap verilerine göre piyasa değeri sıralamasında ilk sırada 733 milyar dolar piyasa değeri ile Bitcoin (BTC) yer alıyor. Daha sonra190 milyar dolar değer ile Ethereum (ETH) 28 milyar dolar piyasa değeri ile Tether (USDT) ve 21 milyar dolar ile Cardano yer alıyor. Polkadot ve XRP ise Cardanodan sonraki en büyük kripto para birimleri.

Cardano Ethereumun akıllı sözleşmeler teknolojisi üzerindeki hakimiyetiyle rekabet etmeyi uman bir kripto para birimi olarak karşımıza çıkıyor. Polkadot ile birlikte Cardano “Ethereum Katili” olarak anılıyor.

Cardanonun kurucusu Charles Hoskinson Ethereumun ilk zamanlarında projede yer almış önemli bir isim. Vitalik Buterin ile fikir ayrılığına düşen Hoskinson Ethereum Vakfından ayrıldıktan sonra Cardanonun kuruluşunu gerçekleştirdi.

Cardano ve Polkadot özellikle Ethereumun en büyük sorunu olarak görülen ağ yoğunluğu zamanlarını yüksek gas ücretlerine bir alternatif olarak görülüyor. Etherscan verilerien göre geçtiğimiz hafta Ethereumda ortalama 24 milyon dolarlık işlem ücret ödendi. Cardano da 2.7 milyon dolar Polkadotda ise sadece 1.8 milyon dolarlık işlem ücreti ödendi. Bu iki ağ Ethereum Katilleri adını yaşatmak istiyorlarsa çok daha fazla kullanıcıyı bünyelerine dahil etmeleri gerekiyor. Aksi taktirde Ethereum ile mücadele etme şansları görünmüyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku