Cardano (ADA) Afrika’nın Umudu Olmaya Aday!

0 118

IOG CEO’su Charles Hoskinson’ın “Blockchain Afrika Konferansı 2021” de uzun zamandır beklenen açılış konuşması bugün erken saatlerde gerçekleşti. Topluluğun beklediği “büyük duyuru” yapılmamasına rağmen, Hoskinson, Afrika’daki Cardano için bazı ilginç görüşler ve hedefler sundu. Konuşmasına, “fakir dünyaları zenginlerle aynı servete sahip olma” vizyonunun ana hatlarını çizerek ve onlara ekonomik kimlik vererek başladı.

Bunu başarmak için IOG, Cardano’da dünya ekonomilerini birleştirebilecek merkeziyetsiz bir finansal sistem inşa ediyor. Bu şekilde, bazı insanları “sürekli fakir” tutan “coğrafi şansızlık”, insanlar, paralarını ve geleceklerini tam olarak kontrol edebildikleri sürece sona erecektir.

Cardano (ADA ve) Afrika’nın Geleceği

Hoskinson’ın ortaya çıkardığı gibi IOG, Cardano protokolünün yapımının başlamasından iki yıl sonra Afrika’daki ilk ofisini Etiyopya’da açtı. Hoskinson, bölgede birçok ilişki kurduktan, personel eğittikten ve engelleri aştıktan sonra platformun kıtada bir dönüm noktasında olduğunu söyledi. CEO şunları söyledi:

”Daha erken olacağını düşündüğümüz şeyler daha uzun sürdü (…). Bu yıl, kamu ve özel ortaklıklar aracılığıyla milyonlarca kullanıcıyı Cardano ekosistemine getirecek anlaşmaların ve girişimlerin zirvesindeyiz.”

Hoskinson, Afrika’nın servetini ortaya çıkarma fikrinin savunucularından biridir. Böylelikle kıta halkı tüm zenginliklerine erişebilecek ve potansiyelini kullanabilecek. Dezavantajlarına rağmen, IOG CEO’su kıtanın Cardano’nun sunduğu yeniliklerden yararlanabileceğine inanıyor:

”Beşeri sermayede köprü oluştu (…). Bu uyanışta, bu boşluk yeni sistemler için bir pazar. (Yeni bir sistemi benimsemek), onu ilk benimseyen ulus için büyük bir rekabet avantajı sağlayacaktır. Ulusal seçimleri çevrimiçi yapan ilk ülkeler muhtemelen Afrika ülkeleri olacaktır. Bir dijital kimliğe ve ekonomiye sahip olan ilk ulusların, Afrika ülkeleri olmaları için çok fazla potansiyel var.”

IOG, kendisini Afrika halkının ve Cardano’nun büyümesinin yararına bu fırsatı değerlendirmeye adadığını söyledi. Hoskinson, platform geliştiricisinin yeni bir sistem için “boşluğu” doldurmaya ve kıtadaki operasyonlarını genişletmeye çalışacağını açıkladı:

”Bu sadece bir hedef değil, Afrika’da 25’ten fazla ülkedeki girişimcilere erişmemizi sağlayan IceAddis gibi ortaklarla yoğun bir şekilde yatırım yaptığımız bir proje. Önümüzdeki 5 yıl içinde Afrika’daki personelimiz binlerce değilse bile onlarca kişiden yüzlere çıkacak. Tek bir merkeze sahip olmak yerine, kıtada muhtemelen 4 veya 5 tane merkez olacak. Örneğin, Gana’da kaynak, erişim ve kişisel alan oluşturmak için şimdiden bir kampanya oluşturmaya başlıyoruz. Aynı şeyi Ruanda ve benzeri yerlerde de yapmaya çalışacağım.”

IOG CEO’su ayrıca, Merkeziyetsiz Kimlikler (DID) çözümü üzerinde çalışan Prism ekibinin 12’den 30 kişiye çıkacağını açıkladı. Bunlar daha sonra sözleşmeler için teklif verebilecek ve imzalayabilecekler. Şu anda, bu sözleşmelerin bir kısmı sonuçlandırılıyor ve milyonlarca insanı Cardano’ya getirecek.

”Bunlar, hem kamu hem de özel sektörde, ülkelerdeki düzinelerce kuruluşla iş yapabileceğimiz temeller olarak istikrar kazanacak.”

IOG’un Cardano için kıtadaki projeleriyle ilgili daha fazla ayrıntı, “Africa Special” da açıklanacak. Şimdilik, yol haritası önümüzdeki 3 ila 5 yılı öngörüyor. IOG CEO’su, “Afrika mucizesinin” Çin’in bir dünya gücü olarak ortaya çıkışını küçük göstereceğini tahmin etti:

”Sonuç olarak, bu, geçen yüzyılın en büyük sistem başarısıdır. Hedef, herkesin hayatını iyileştirmek ve herkesin sorunlarını azaltmak. Burada olmak ve bu etkinliklerin bir parçası olmak ve lansmanı görmek çok heyecan verici. Çok kısa bir süre içinde bir Afrika Özel Etkinliğini duyuracağız ve herkese farklı programları, projeleri ve ortakları ve önümüzdeki 3 ila 5 yıl boyunca yatırım yapacağımız vizyonu gösterebileceğiz.”

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku