Ethereum’da Toplu İşlemler İle İşlem Ücretlerinin Azaltılması Amaçlanıyor

0 26

Yeni bir Ethereum önerisi olan EIP-3074 ile toplu işlemler için desteği artırarak mevcut işlem ücretlerini azaltılması amaçlanıyor.

Ethereum geliştiricisi Matt Garnett tarafından Twitter üzerinden tanıtılan teklifte, hali hazırda Ethereum’un akıllı sözleşmelerinde yani Dapp ve DeFi geliştiricileri tarafından kullanılan özelliğin Ethereum cüzdanları ile entegre edilip, mevcut cüzdanların akıllı sözleşme cüzdanı haline gelmesi hedefleniyor.

EIP-3074, esas olarak sponsorlu işlemlere olan ihtiyaçtan kaynaklanıyor. Garnett yaptığı açıklamada, EIP-3074’ün genele yayılması ile birlikte işlem ücretlerinde yüzde 20’lik bir düşüş olacağına inandığını belirtti.

Ethereum’un Yeni Özelliği Ne Zaman Eklenecek?

EIP-3074, Ethereum’un Temmuz ayında gerçekleşecek olan Londra yükseltmesi ile beraber önerildi ve Cuma günü gerçekleşecek olan toplantıda yükseltmenin kabul edilip edilmeyeceği belirlenecek.

Yükseltmenin uygulanmasını engelleyebilecek ana faktör, olası bir saldırı ihtimali. Garnett, Twitter paylaşımda “Çağırıcının ciddi bir güvenlik açığı varsa, geçmişte çağırıcıyı kullanan tüm hesaplar risk altında olacaktır” diye belirtti ve bu da oldukça önemli bir risk.

Öneri Temmuz ayı için kabul edilmese bile, Londra yükseltmesi daha dikkate değer bir yükseltme içeriyor. EIP-1559 ismi verilen güncelleme ile, ETH yakma yoluyla işlem ücretlerin iyileştirilmesi hedefleniyor. Ethereum 2.0 tam olarak gerçekleştiği zaman Ethereum ağı Proof of Work (PoW) algoritmasından Proof of Stake (PoS) algoritmasına geçiş yapacak ve tabi ki bu güncelleme madencilik gelirlerini ciddi oranda azaltacağı için madenciler son günlerde sıklıkla yüzde 51 saldırısı ile tehdit ediyor. Ethereum kurucusu Vitalik Buterin konu üzerine yaptığı açıklamada geçişimiz o kadar hızlı olacak ki saldırıya fırsat bulamayacaklar dedi.

Son birkaç aydır Ethereum ağı muazzam bir tıkanık içerisinde ve ortalama işlem ücreti şu anda 21 dolar. Bu nedenle, Ethereum geliştirme topluluğunun ücretleri düşürmesi hayati önem taşıyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku