Canon a karşı başlatılan siber saldırıyı kim yaptı?

0 0

Maze tarafından 30 Temmuz günü çok uluslu bir şirket olan Canon e-posta ve depolama hizmetlerine karşı başlatılan bir ransomware saldırısına uğradığını duyurdu. Fidye ödemesi gerçekleşmediği takdirde görüntü ve verilerin sızdırılacağını belirtti.

Hizmete 4 Ağustos günü başlayan Canon bulut hizmetinde saklanan görüntü verisinde eksik olmadığını söyledi.

Ancak Bleepingcomputer 5 Ağustosta ransomware çetesinin yaklaşık 10 TB fotoğraf dosya ve diğer verileri çalmayı başardığı iddiasında bulundu. Canonun BT departmanı şirket içerisinde e- mail yoluyla yaşanan sistem sorununun birçok uygulamaya tesir ettiğini bildirerek iddiayı doğruladı.

Maze saldırısı

Emsisoft kötü amaçlı yazılım laboratuvarı tehdit analisti Brett Callow “Bunun Canonun uzun süreli depolamasında saklanan müşterilerin fotoğraflarını ve videolarını içerip içermediğini söylemek imkansız. Canon bazı fotoğrafların ve videoların kaybolduğunu belirtiyor bu yüzden Mazenin ağın o alanına erişimi olması muhtemel görünüyor” dedi.

Ransomware saldırılarının genellikle küçük ölçekli işletmeleri etkilediğini söyleyen Callow büyük ölçekli işletmelerin de gitgide mağdur olduğunu ekliyor.

Emsisoft uzmanları bir ransomware saldırısında veri çalınması olasılığının onda birinden daha büyük olduğuna inanıyor.

Eski Spice Girl Victoria Beckham gibi isimlerle birlikte birçok müşteriye sahip tüketici ve perakende sektörlerinde uzmanlaşmış ABD merkezli bağımsız bir danışmanlık firması Maze tarafından mağdur edildi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku