Büyük skandal kripto para şirketlerini vurdu

0 1

Aralık 2018de çıkan Avrupanın en büyük kara para aklama skandalının ardından Estonya yüzlerce kripto şirketine verilen lisanslarını iptal ediyor.

Bloombergdeki habere göre; Avrupa Birliğinin en önemli kripto para dostu ülkelerden biri olan Estonya 220 milyar dolarlık kara para aklama skandalına yanıt olarak yüzlerce lisanslı kripto şirketine karşı operasyon başlattı.

Estonya AB içinde kripto para şirketlerine lisans veren ilk ülkelerdendi ancak Danimarka’nın en büyük kredi bankalarından olan Danske Bank A/S’nin Estonya şubesinde tespit edilen yüz milyarlarca dolarlık kirli para kripto para şirketlerine karşı büyük bir çökertme operasyonunun başlamasına sebep oldu.

Bu olay Estonyayı Avrupanın en büyük kara para aklama skandalının merkezine koydu.

Cryptocurrency şirketlerinden şüphelenildi 500ün onayları geri çekildi

Baltık Devletleri İstihbarat Birimi başkanı Madis Reimand düzenleyicilerin lisanslı kripto firmalarının kimlik bilgilerinden Estonyalı müşterilerden ve diğer bölgelerdeki sahtekarlıklardan şüphelendiğini açıkladı.

Ancak lisans almasına rağmen hala faaliyetlerine başlayamayan 500den fazla şirket belgesinin onayı geri çekildi.

Reimand “Şu anda yapılan piyasayı kurtarmak için ilk adımlar” dedi. Sadece Estonya muayene ve önlem paketinin kontrolü altında olabilecek şirketlerin faaliyetlerine izin veriyoruz. ”

Daha sert önlemler alınacak

Reimand ayrıca daha katı düzenleme ve lisanslama önlemlerinin alınacağını belirtti. Öte yandan ülkedeki geri kalan kripto şirketlerinin yarısından fazlası lisanslarını kaybedebilir. Çünkü bu şirketler yurtdışında faaliyetlerini sürdürüyor ve şirket yöneticileri Estonyada yaşamıyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku