Büyük merkez bankaları IMF konferansında dijital para birimlerini tartışacak

0 0

Altı büyük merkez bankası merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC) gelişimini tartışmak üzere Nisan’da bir toplantı yapacak.

FEDDEN DİJİTAL PARA ATAĞI… TIKLAYIN…

The Japan Times’ın konu hakkında bilgi sahibi bir kaynağa dayandırdığı haberine göre toplantıda merkez bankası yetkilileri CBDClerle ilgili ortak araştırma olanaklarını tartışacak. Toplantıda ayrıca çapraz kur ayarlamaları ve siber güvenlik gibi olası zorluklarla ilgili düşüncelerini paylaşacak.

Avrupa Birliği İngiltere Kanada Japonya İsveç ve İsviçre merkez bankaları yetkililerinin Uluslararası Para Fonu (IMF)’nin Washington’daki konferansında söz konusu toplantıyı yapacakları bildirildi.

Toplantı ilgili merkez bankaları arasında yakın zamanda açıklanan daha geniş bir işbirliğinin parçası gibi görünüyor. Ocak’ta İngiltere Merkez Bankası CBDCler konusunda yukarıda adı geçen merkez bankaları ve Uluslararası Mutabakat Bankası ile araştırmalar yapacağını duyurdu. The Japan Timesa göre kurumlar bu yıl bir rapor yayımlayacak.

KÜRESEL CBDC GELİŞTİRME ÇABALARI ARTIYOR

Facebook’un stabil kripto parası Libra’yı duyurmasının ardından birçok merkez bankası dijital para birimleri üzerinde çalışmaya başladı veya araştırmaları hızlandırdı. Ocak sonunda Hindistan’ın açıkladığı blok zincir stratejisi taslağı Hint CBDCsinin geliştirilmesini önerdi.

Dünya çapında politika yapıcılar ve finansal kurumlar CBDC araştırmalarındaki çabaları artırıyor. Geçen ay Dünya Ekonomik Forumu dijital para yönetimi için bir çerçeve tasarlanması için bir konsorsiyum oluşturdu.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku