Büyük gün geldi… Herkes bu konuşmayı bekliyor

0 2

Bitcoin ayıları son birkaç gün içinde etkilerini biraz daha artırarak lider kripto para birimini 11 bin 500 doların da altına indirdi. Bu seviye yatırımcılar için çok önemli ve son günlerde en çok izlenen seviyelerden biri konumunda. Bu düşüş kısa vadede tersine çevrilmezse nihayetinde 10 bin doların altına düşmeye yol açan bir panik satışını tetikleme potansiyeline sahip.

Yatırımcılar bunu bir düşüş trendinin başlangıcı olup olmadığının sorgularken piyasayı yakından takip ediyorlar. Hızlı bir yükseliş 12 bin dolarlık yükseklerin yeniden test edilmesini sağlayabilir. Düşüş trendi baylarsa da ilk hedef noktaları sırasıyla 11 bin ve 10 bin 500 dolar seviyeleri gözüküyor.

FED Başkanı Powellın konuşması

Perşembe günü Merkez bankası Başkanı Jerome Powellın Jackson Hole Ekonomi Politikası Sempozyumunda bir konuşma yapması bekleniyor. Powell FEDin yüzde 2lik enflasyon hedefiyle birlikte ekonomiyi ayakta tutmak için almayı planladığı yeni önlemlerin ana hatlarını çizecek.

Kripto topluluğunda tahminler ortaya çıkan önlemlerin halihazırda uygulanmakta olanlarla aynı olduğu ve sonuçta enflasyona yol açtığı yönünde.

Bu nedenle bu önlemler hafta sonunda piyasayı çok iyi bir şekilde yeniden canlandırabilir. Bu tek nedenden dolayı bazı yatırımcılar bir sıçrama beklentisiyle “düşük fiyattan” satın almanın avantajlarından yararlanıyor. FED tarafından alınan önlemlerle doların devalüasyonunun devam etmesi ile Bitcoinin hem kısa vadede hem de uzun vadede bunu bir ölçüde kazanmaya devam etmesi bekleniyor.

Bitcoin nasıl etkilenecek?

Powell önümüzdeki yıllarda enflasyon hedefini yüzde 2nin üzerine çıkarmaya istekli olduğunu söylerse bu Bitcoin fiyatı rallisini 12 bin doların üzerine çıkarabilir. Bunun nedeni yatırımcıların daha zayıf bir ABD doları beklentisi.

Öte yandan eğer Powell ileriye dönük bir yönlendirme olmaksızın yatırımcıları hayal kırıklığına uğratırsa o zaman açıklanacak politikayı 15-16 Eylül FOMC toplantısına kaydıracak. Sonuç olarak yatırımcılar oldukları kadar kararsız kalacaklar ve bu da Bitcoin fiyatını orta vadeli destek olan 10.500 dolara doğru itebilir.

Piyasanın geri kalanı salı gününden itibaren düşüş trendinde. Çoğu altcoin kırmızı renkte ve bazıları Ethereum gibi kilit destekleri ihlal ediyor. Haftaya 400 doların üzerinde başlamasına rağmen en büyük altcoin şu anda 390 doların altında.

Piyasanın geri kalanı bir toparlanma gerçekleştiremediği sürece çoğu şirket daha düşük desteklerle teslim olma baskısı altında…

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku