Büyük borsalar Bitcoin’i ne derecede etkiliyor?

0 1

Milyarder yatırımcı Mark Cuban 1990ların sonlarında borsaların mevcut durumunu internet baloncuğu ile karşılaştırdı.

Real Vision ile yaptığı röportajda Küba günlük ticaretteki patlamayı dot-com balonuna benzetti ve birçok yeni traderın yakında piyasada çökebilecek bir ralliye neden olduğunu söyledi.

BİTCOİN YORUMU İÇİN TIKLAYIN

Gerçekten de son zamanlarda stoklarda çarpıcı artışlar oldu. S&P 500 Endeksinde yer alan şirketlerin hisseleri geçen ay yüzde 100e kadar değer kazandı. Öte yandan bazı teknoloji şirketlerinin payı salgın nedeniyle iki katına çıktı. Örneğin video konferans uygulaması Zoom son zamanlarda 50 milyar dolar ile Ethereumun iki katı bir piyasa değerine ulaştı.

Mark Cubana göre internet kullanımı onunla ilişkili şirketlerin çöküşünden büyük artışlar getirdiğinden aynı dot-com balonu bugünün pazarlarında meydana gelmiş olabilir. Milyarder yatırımcı borsaya giderek daha fazla insanın girip sattığını ve fiyatların aşırı değerlenmesine yol açtığını vurguluyor. Yine yakın zamanda gerçekleşen Hertz hisselerindeki anlaşılması zor yükseliş bu çılgınlığın bir parçasıydı. İflas eden araç kiralama şirketinin hisseleri yüzde 900den fazla artmıştı.

Borsa çöktü Bitcoin yüzde 40 değer kaybetti

Kübanın bu tahmini kritik. Çünkü mart ayının ikinci haftasında yaşanan büyük borsa çöküşünde Bitcoin değerini yüzde 40 oranında kaybetti. Borsalardaki benzer bir hareketin en büyük kripto para birimi üzerinde aynı etkiye sahip olması beklenebilir.

Borsada deneyim sahibi olmayanlar için endişesini dile getiren Küba bazıları mobil uygulamalardan kaynaklanan günlük ticaretteki patlamanın piyasalar toplandığında birçok insanın uzman gibi görünmesini sağladığını söyledi.

Robinhood giderek daha popüler bir mobil borsa uygulaması. Bu uygulamada şimdiye kadar finanse edilen 3 milyondan fazla yeni hesap 2020de açıldı. Hertz hisselerindeki keskin artışlar da Robinhood kullanıcılarına bağlıydı.

1990ların sonlarında dot-com balonundan bir servete sahip olan Mark Cubanın bugün net değeri 4 milyar doların üzerinde. NBA takımı Dallas Mavericksin de sahibi olan Küba zaman zaman Bitcoini eleştiren yorumlarıyla gündeme geliyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku