Büyük altın tasfiyesinden sonra merkez bankaları şimdi Bitcoin almalı mı?

0 2

 Merkez bankaları son on yıl içinde ilk kez pandeminin neden olduğu mali kayıpların bir kısmını önlemek ve kazanım elde etmek için büyük miktarda altın satıyor. Peki merkez banlaları şimdi bitcoin almaya başlamalılar mı?

Son on yıl içinde ilk kez dünya çapındaki merkez bankaları külçe hisse senetlerini satıyor. Ekonomistler bunun koronavirüs salgınının yol açtığı mali stresin doğrudan bir sonucu olduğu görüşünde. Trend devam ederse altın fiyatlarında bazı ciddi düşüşler söz konusu olabilir. Soru şu ki merkez bankaları şimdi bitcoin stoklamaya başlayacak mı?

Merkez Bankaları Son 10 Yılda İlk Kez Altın Satıyor

Bloomberg tarafından yayımlanan şaşırtıcı bir raporda merkez bankaları son on yılda ilk kez geleneksel altın XAU satın alma eğilimlerinin aksine sarı metalin satıcısı haline geldi. Altın üreten ülkeler pandeminin neden olduğu mali zararı telafi etmek için büyük damping (toptan ucuza satma) çılgınlığını başlatanlar oldu. Gelişme hakkında konuşan çok uluslu bir bankayla bağlantılı bir finans uzmanı şunları söyledi:

Ülkeler mali desteği kesmeye devam ederken salgın birçok ülke için mali stresi artırdı. Altın fiyatlarının yükselmesi ile merkez bankaları krizle savaşırken bazı değerli metal varlıklarını satmayı tercih edebilir.

Dünya Altın Konseyinin (WGC) en son üç aylık talep trendi raporuna göre Özbekistan ve Türkiye liderliğindeki altın satışı üçüncü çeyrekte 789 ton brüt satışla sonuçlandı. Rusya merkez bankası da 13 yıldır ilk üç aylık satışını kaydederek damping partisine katıldı.

Ayrıca merkez bankalarının Eylül çeyreğinde 12 ton altın sattığı bildirildi. Bu Eylül 2019’un 1419 tonluk satın almasıyla tam bir tezat oluşturuyor. Finans uzmanları toplu olarak bu altın yükünün altın  fiyatlarını önemli ölçüde etkileyeceğini söylüyor. Aynı ekonomist şunları söyledi:

Daha fazla merkez bankası trendi takip ederse son zamanlarda merkez bankalarının altının ana olması nedeniyle altın fiyatlarını etkileyebilir. Yani bir bakıma kriz altın için bir nebze olsun aleyhine dönebilir.

Merkez Bankaları Şimdi Bitcoin Almalı mı?

Bitcoinde milyon dolarlık pozisyonlara giren milyarlarca dolarlık halka açık şirketlerin yükselen eğilimi tüm dünyadaki merkez bankaları için bir uyandırma çağrısı olmalıdır.

BTCnin yaratıcısının tamamen anonim olduğu ve kripto para biriminin büyük ölçüde düzenlenmemiş olduğu doğrudur. Ancak mevcut senaryo gibi bir senaryo ülkelerin büyük çoğunluğunun batmakta olan ekonomik gemilerini kurtarmayı gerektirdiğinde cevap bitcoin olabilir. Sonuçta varlığın gerçekte sayıları uygun bir şekilde açıklanamayan altının aksine sınırlı arzı ve ihracı vardır. Ayrıca Bitcoin ilk alım satım işlemine başladığından bu yana yükselen fiyat artışıyla birleştiğinden bu yana % 99.98 çalışma süresi ile sağlam bir performans gösterdi.

Yerel dijital para birimlerini piyasaya çıkarmak için çalışan merkez bankaları hakkındaki haberler oldukça yaygındır. Ancak yerel kripto araştırmacıları Bitcoin fiyat çizelgelerine ve Bloomberg’den Mike McGloneun beğenisine göre gelecekteki BTC piyasası görünümlerine bakacaklarsa gerçekten biraz bitcoin satın almanın oldukça mantıklı olduğunu fark edeceklerdir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku