Bütün Kripto Para Piyasasını ve Sosyal Medyayı Sallayan Dogecoin in Kurucusu Bile Hayretler İçerisinde

0 0

  Kulağa çılgınca geliyor ama DogeCoin (DOGE) kripto para piyasalarında gerçekten herkesi şaşırtan bir ralli gerçekleştiriyor. An itibariyle DOGE 95 milyar dolarlık piyasa değeri ile yüzde 830dan fazla artış ile 073 dolardan işlem görüyor. DOGE bir gün önce ilk 25e bile giremezken tek bir günde Litecoin (LTC) gibi devleri geride bırakarak ilk on kripto para listesine girmeyi başardı.

ABD piyasaları dün eşi benzeri görülmemiş olaylara sahne oldu. ABDnin en köklü video oyun satıcılarından bir tanesi olan Gamestopun hisse senetleri sadece birkaç saat içerisinde yüzde yüz civarında değer kazandı. Dünyanın dört bir yanından yatırımcıların gözlerine inanamamalarına yol açan yükselişin içinde Elon Muskın da olması şaşırtmadı.

Gamestop pandeminin de etkisiyle çok zorlu bir süreç içine girdi. Geçtiğimiz yıl boyunca her çeyrekte zarar açıklayan şirket çok sayıda şubesini de kapatmak zorunda kaldı. Hatta bu devasa şirketin hisse senedi değerleri geçtiğimiz nisan ayında 3.25 dolar seviyelerine kadar düştü. Ancak başlatılan destek kampanyaları ile 2021 yılı Gamestop için benzeri neredeyse hiçbir zaman görülmemiş bir ralli başlattı. ABD borsalarını manipüle etmeyi başaran yatırımcılar Gamestopun hisse senedi değerini 248 dolara kadar çıkarmayı başardılar. Wall Streetin dünkü gündemi sadece Gamestoptu. Gamestop hisselerindeki yükselişin fitili Reddit üzerinden ateşlendi

Her şey GameStop Reddit topluluğunun Wall Streette bu büyük manipülasyonu yaratmasından kısa bir süre sonra başladı. DOGEu destekleyen benzer bir Reddit topluluğu ortaya çıktı. Ve oyunlarında oldukça başarılı olduklarını söylemeliyiz!

DOGE fiyatı sadece son 24 saatte 8 kat arttı. 2013 yılında şaka olarak yaratılan ve üzerinde köpek resmi bulunan Dogecoin (DOGE) ani yükselişiyle sosyal medyanın da gündeminde.

Dogecoin Twitterda Rekor Kırdı

Görünüşe göre ilk kez bir altcoin için 24 saat içinde BTCden daha fazla tweet atıldı. Bir kripto Twitter tanıtıcısı “The TIE” şunları belirtti:

 “Dogecoin tweet hacmi son 24 saatte Bitcoini aştı. Bir altcoinin 24 saatlik bir süre içinde Bitcoinden daha fazla tweetlenmesi ilk kez gerçekleşen bir olay “

28 Ocak Perşembe günü günlük tweet sayısı 30 günlük ortalamaya göre yüzde 1700 gibi büyük bir artış gösterdi. Sadece son 24 saatte DOGE için toplamda yaklaşık 90 bin tweet atıldı. İlginç bir şekilde bu Robinhood gibi büyük oyuncuların DogeCoin için işlemi yasaklayarak perakendecilerin seçimini engellemeye çalıştıkları bir zamanda meydana geldi.

DOGE bu oranda devam ederse 0.1 dolar kripto para birimi için sonraki  hedef gibi görünüyor. DOGE gerçekten GameStopu taklit ediyorsa bu DOGE için sadece 1inci günün başlangıcıdır. DOGEnin 5 işlem günü boyunca ivmeyi koruyup tutamayacağını görmek ilginç olacak.

Kurucusu da Endişeli 

Dogecoin diğer para birimlerine göre biraz daha farklı çünkü 2013 yılında parodi olarak yaratılmış bir para birimi. Üzerinde maskot olarak Japon shiba inu köpeğini kullanan Dogecoin 2010 yılında ortaya çıkan bir internet esprisine gönderme yapıyor.

Dogecoindeki yükseliş para biriminin kurucularından olan ancak 2015 yılında ayrılan Jackson Palmerı da endişelendiriyor. Palmer “geliştirici ekibine yazılımı stabil ve güvenli tutma konusunda inancım yüksek ancak üzerinde köpek resmi bulunan ve 2 yıldır tek bir yazılım güncellemesi yayınlamayan bir paranın 1 milyar doların üzerinde piyasa değerine ulaşması kriptoparalardaki boşluğun seviyesi hakkında çok şey anlatıyor.” ifadesini kullandı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku