Vitalik Buterin’den World Of Warcraft İtirafı: Ethereum Nasıl Doğdu?

123
Dünyanın en popüler kripto para birimlerinden Ethereum (ETH)’un yaratıcısı Vitalik Buterin, eski bir World of Wrcraft (WoW) oyuncusu. Buterin, Ethereum’u 2010 yılında karakterine uygulanan nerfin ardından icat etmeye karar vermiş. Nerf’lemek, adalet ve oynanabilirlik adina oyunda bir karakteri gucsuzlestirmek anlamına geliyor. World Of Warcraft karakteri güçten düşürülen oyuncu, Ethereum’u icat etmiş

 Ethereum ve NFTlerin ortaya çıkmasındaki neden Blizzardmış!

13 yaşından beri World of Warcraft oynayan Vitalik’in oyundaki karakteri Blizzard güncellemesi nedeniyle bazı özelliklerini kaybetti. Tüm gece merkeziyetçiliği ve ondan götürdüklerini düşünüp ağlayan Vitalik, WoW’u tamamen bıraktı. Bu ilginç olayı kişisel blogunda anlatan Ethereum (ETH)’un yazılımcısı Vitalik Buterin, “merkezileştirilmiş yönetimlerin sebep olabileceği dehşetler” i, 2010 yılında Warlock’unun güçten düşürülmesinin ardından fark etmiş. Buterin, yaşadığı aydınlanmayı kişisel blogunda şu şekilde açıklıyor:
2007 ile 2010 yılları arasında World Of Warcraft oynadımve en büyük zevklerimden biri buydu. Ancak bir gün Blizzard Warlock’un Siphon Life büyüsünün hasar verme özelliğini ortadan kaldırdı. Gecelerce yatağıma ağladım ve tekelleşmiş hizmetlerin nelere yol açabileceğini fark edince oyun oynamayı bıraktım.

 Ethereum projesinin mucidi Buterin, o günden sonra Bitcoin’e ilgi duymaya başladığını ve 2011 yılında hayatında yeni bir hedef ararken, kripto para sektörünü keşfettiğini açıklıyor. Buterin daha sonra, Bitcoin Weekly isimli bir bloga saat başına düşük bir ücretle kripto para içerikli yazılar yazdığını ve Bitcoin Magazine sitesini kurduğunu belirtiyor. 2 yıl boyunca sektör üzerine bilgi toplayan girişimci, 2013 yılında Ethereum fikri aklına gelince üniversiteyi bırakmış, piyasadaki farklı kripto para birimlerini araştırmış ve NFT, yani günümüzde kripto paraların coşmasının sebeplerinden olan dijital sertifikalı token sisteminin doğuşuna katkıda bulunmuş.

Başarı hikayesi!

Bir Google mühendisi olan Thomas Shadwell’in yorumu fark edip tweet’lemesi üzerine Butterin’in ”about.me” biyografisi sosyal medyada viral oldu. Buterin, 2013’ün sonlarında sonradan Ethereum olacak platformu tasarladı ve birkaç ay sonra Miami’deki bir Bitcoin konferansında üç finansal destekçiyle birlikte duyurdu.

Ethereum, zaman içerisinde  hisse senetleri ve mülk gibi gerçek dünya varlıklarını birleştirebilecek daha sağlam bir platform olarak ün saldı. Bu, sanat, NBA video özetleri, tweet’ler ve tabii ki aklınıza gelebelecek birçok  dijital öğeleri etkili bir şekilde göz kamaştırıcı fiyatlara hükmeden varlıklara dönüştüren NFT‘lere yol açtı.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

 

Kaynak Polygon.com
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku