featured

Burada Vergilerinizi Kripto Para Birimleri ile Ödeyebilirsiniz!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İsviçrenin Zug kantonu artık sakinlerinin Bitcoin ve Ether gibi kripto para birimlerinde vergi ödemelerine izin veriyor.

Bu adımı ilk olarak geçen yılın Eylül ayında duyuran Zug vergi ödemelerinde BTC ve ETH alabilmek için İsviçreli kripto para girişimi Bitcoin Suisse ile ortaklık kurdu. Bitcoin Suisse şirketi BTC ve ETH ile alınan ödemeleri İsviçre Frangına çevirecek.

Kantonla ortaklaşa bu yeni fırsatı sağlayan yerel bir kripto para komisyoncusu olan Bitcoin Suisse 17 Şubatta kripto ödeme seçeneğinin bu hafta piyasaya sürüldüğünü duyurdu.

Zug kantonunun yönetimi resmi web sitesine yeni vergi ödeme seçeneği için resmi bir açıklama yaparak kripto para ile vergilerin nasıl ödeneceğine dair ayrıntılı bir video yayınladı.

Kripto para ile vergi ödemesi yapmak için vatandaşların bir QR kodunu taratması ve tercih ettikleri kripto para cüzdanından ödeme yapmaları yeterli. Bu şekilde en fazla 100 bin İsviçre Frangı değerinde ödeme yapılabilecek.

“Kripto para benimsemesine yönelik atılan bu adım Bitcoin Suisse kripto ödemeleri çözümünü kullanan Zug kantonal vergi dairesinin öncü çalışmasıyla sağlandı.  

Kripto paralara karşı olumlu duruşu nedeniyle yaygın olarak “Kripto Vadisi” olarak anılan Zug kantonu yaklaşık beş yıl önce kripto ödemelerini denemeye başladı. Mayıs 2016da Zug şehri 200 franka kadar ödeme limiti ile kamu hizmetleri için Bitcoin ödemeleri için pilot uygulama yaptı.

Zug İsviçrede kripto vergi ödemelerini destekleyen ilk yer değil. Valais kantonundaki belediyeleri Zermatt ve Chiasso Ocak 2020de Bitcoin Suisse ile ortaklaşa bir Bitcoin vergi ödeme seçeneği sunmuştu.

Burada Vergilerinizi Kripto Para Birimleri ile Ödeyebilirsiniz!