Bitcoin (BTC) 50.000 Dolar Seviyesinin Üzerinde Yeni Bir Boğa Koşusuna mı Başlıyor?

0 0

Bugün erken saatlerde lider kripto para birimi Bitcoin 52.500 doları geçerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. En son BTC fiyat rallisi dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRockun 17 Şubat Çarşamba günü Bitcoine girişini duyurmasıyla geldi.

İlginç bir şekilde Bitcoin bugün tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığında lider kripto para birimi trilyon dolarlık varlık sınıfı haline gelebimesi için sadece 1000 dolara ithiyacı vardı.

Bildiğimiz gibi Teslanın BTC satın alma işleminden sonra kurumsal talebi yeni zirvelere fırladı. Sonuç Bitcoin bir haftadan biraz daha uzun bir süre içinde yüzde 30 muazzam bir artış gösterdi. Zincir üstü analiz platformu Skew Analyticsin verilerine göre CME Bitcoin vadeli işlemleri 17 Şubat Salı günü 5 milyar dolarlık rekor bir işlem hacmi kaydetti.

50 bin seviyelerini kırarak Bitcoin için zincir üstü göstergeler sağlıklı bir ralli olduğunu gösteriyordu ve tam olarak olan buydu. CryptoQuant CEOsu Ki-Young Junun belirttiği gibi Coinbase Prim hala daha fazla ralli olduğunu gösteren pozitif aralıktaydı.

Bitcoin 50 Bin Doların Üzerinde Yeni Boğa Koşusuna Başlıyor mu?

Popüler piyasa analisti ve tüccar Peter Brandt geçtiğimiz günlerde Bitcoinin algoritmik ölçekte parabolik bir ilerlemeye girdiğini ve fiyatın buradan 240 bin dolara kadar fırlayacağını belirtti. Ayrıca Glassnode bu hızlı yükselişe rağmen BTC fiyat düzeltmesinin ufukta olmadığını söylüyor.

Zincir üstü veri platformu Bitcoinin Ocak 2021de 40 bin doların altındaki seviyelerde gösterdiği konsolidasyon türünün gerçekçi olmadığını gösteriyor. O zamandan beri birçok gösterge sıfırlandı ve BTC temellerinin sağlamlaşmasına izin verdi. Böylece BTC şimdi 48 bin dolardan yeni bir destek oluşturdu.

Borsalardaki Bitcoin arzının kurumsal satın alımların çoğunun soğuk depolamaya gittiği son birkaç aydır hızla düştüğünü biliyoruz. SkyBridge Capital kurucusu Anthony Scaramucci BTCnin yıl sonunda 100 bin dolara ulaşmasını bekliyor.

Bitcoin balinaları BTC Fiyatı 50 Bin Doların Üzerinde Olmasına Rağmen Birikmeye Devam Ediyor

En son veriler Bitcoin tutan balina adreslerinin sayısının tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını gösteriyor. Bu özellikle BTCnin fiyatı 50 bin doların üzerinde kaldığı için yükseliş ve olumlu bir gösterge olarak kabul edilebilir.

Balina sayısındaki artış yüksek net değerli yatırımcıların boğa piyasası devam ederken aktif olarak Bitcoin biriktirdiğini gösteriyor.

Artan Balina Sayısı Neden Önemli?

Boğa döngüleri sırasında balinalar büyük pozisyonlar satmaya veya kar almaya başlarsa Bitcoin fiyatı ciddi bir satış riski altında olabilir.

Bu gerçekleştiğinde büyük bir gerileme yaratır çünkü aşırı kaldırılan vadeli işlemler piyasası kademeli tasfiyeler görmeye başlayarak düşmeye başlar.

Ancak zincir üstü verilerin gösterdiği gibi balinalar birikmeye devam ettiğinde uzun bir boğa koşusunun temeli güçlenir.

Glassnodedaki analistler şu anda 1 milyon dolardan fazla Bitcoin tutan 94 bin BTC adresi olduğunu açıkladı. 

“ATH: Şu anda en az 1 milyon dolar değerinde BTC tutan 94 binden fazla Bitcoin adresi var. Aralık ortasındaki keskin artış BTCnin 20 bin doları geçtiği noktayı işaret ediyor. Bu tüm erken madenci adreslerini (50 BTC ödülü) milyoner adresler yapıyor.”

Bu arada balina aktivitesini izleyen bir veri analizi platformu olan Whalemapteki araştırmacılar da benzer bir eğilimi fark ettiler.

Araştırmacılar önceki boğa döngülerinde 1.000 ila 10.000 BTC tutan adres sayısının azaldığını söyledi. Ancak son boğa döngüsü sırasında balina sayısı gözle görülür şekilde arttı. Araştırmacılar şunları söylediler: 

“İlginç bir makro döngü: 1.000 ila 10.000 BTC tutan adreslerin sayısı son boğa koşusu sırasında azalıyor ancak bu sefer hızlanıyor. Ayrıca aşağıdaki grafik bu cüzdanların BTClerini tam olarak nereden aldıklarını da gösteriyor.”

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku