FED Faiz Kararını Açıkladı: Bitcoin (BTC)'de Son Durum Ne?
FED Faiz Kararını Açıkladı: Bitcoin (BTC)'de Son Durum Ne?

Bügün Bütün Gözler Fed Başkanı Powell’da! Kritik Açıklamalar Bekleniyor!

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ABD Merkez Bankası başkanı Jerome Powell, bugün ulusa seslenecek. Powell, son iki gündür, düzenleyicinin para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi ile bir toplantı yaptı. Fed’in bir sonraki adımda ne yöne gideceğini açıklarken tüm gözler Powell’ın üzerinde olacak. Powell’in kripto para birimi topluluğu için bugün sarf edeceği sözler, Bitcoin’in yükseliş ivmesinin devam edip etmediğini veya 2018 benzeri acımasız bir ayı piyasasının başlangıcı olup olmadığını belirleyebilir.

Covid-19 salgınının ABD ekonomisini sarsmaya başlamasından tam bir yıl geçti. O zamanlar, yatırımcılar varlıklarını satıyor ve nakit olarak güvenlik arıyorlardı. Fed, şimdiye kadarki en sert ekonomi politikası ve kararalarıyla sahneye çıktı ve ABD ekonomisini kurtarmayı başardı. Bir yıl sonra, teşvik yardımları ve aşı uygulamaları sayesinde ekonomi daha rahat bir nefes almış gibi görünüyor. 10 yıllık hazine bonosu getirileri, yılın başında yüzde 0,9’dan şu anda yıllık en yüksek seviyeye yaklaşarak yüzde 1,6 seviyesine ulaştı.

Bunların çoğu bugün değişebilir ve elbette ki kripto para piyasasını da etkileyecek.

Dolar-Bitcoin İlişkisi

Ekonomistler, piyasanın Fed’in politikalarına nasıl tepki vereceğini tahmin etmeye çalışırken bir hayli zorlanıyorlar. Hollanda bankası ING’deki analistler, Powell’ın piyasayı sakinleştirmek için ılımlı politikalar izleyeceğine inanıyor. Bunun “daha ​​yumuşak bir dolara dönüşü teşvik edebileceğine” inanıyorlar.

Powell bu yaklaşımı benimserse, hisse senetleri ve Bitcoin piyasaları büyük kazanç sağlayabilir. Geçtiğimiz yıl, iki piyasa dolar endeksi ile ters orantılıydı. Bu iki piyasa, dolar endeksi düştüğünde, neredeyse her zaman yükseliyorlardı.

Bank of America’daki analistler, bazı kademeli politika değişikliklerini başlatırken Fed’in de bu yönde gideceğine inanıyorlar. Banka bir bildiride, “Bu, Fed’in daha az akomodatif yöndeki ilk adımı olacak, çünkü daralma ve nihayetinde politika sıkılaştırma için zemin hazırlayacaklar,” dedi.

Yale üniversitesinde bir ekonomi profesörü olan Bill English şunları söyledi:”Her şeyin daha iyi olduğunu söylemek istiyorlar. Öte yandan, yakında, herhangi bir zamanda politikayı değiştireceklerini söylemek istemiyorlar. Bu yüzden karışık bir durum”

Öte yandan Powell, daha yüksek tahvil getirilerine yol açabilecek yeni tedbirler açıklayabilir. Zaten hazine bonosu getirileri yılın ilk üç ayında neredeyse ikiye katlandı. Daha yüksek getiri daha fazla yatırımcıyı tahvillere çeker. Bu yatırımcılar genellikle hisse senetleri ve Bitcoin gibi daha riskli varlıkları satmak zorunda kalıyor.

Fed, aylık 120 milyar dolarlık tahvil satın alarak geçtiğimiz yıl getirilerini düşük tutmayı başardı. Tahvillere olan bu ekstra talep, getirileri düşük tutuyor ve bu da düşük faiz oranlarına neden oluyor. Sonuç, Amerikalıların kolaylıkla kredi alabilmeleri ve uzun vadede ekonomiyi canlandırmasıdır.

ABD Ekonomisi Yoluna Girdi

Powell ayrıca, bir yıllık karantina, belirsizlik ve iş kayıplarının ardından yeniden ayağa kalkan bir ekonomiyi Fed’in nasıl yöneteceğini de ele almak zorunda kalacak. ABD şimdi en kötü Covid-19 senaryosunu geride bıraktı. Her gün 2,4 milyon Amerikalı aşı oluyor. Sonuç olarak ekonomi açılıyor ve daha fazla insan işe geri dönüyor.

Goldman Sachs geçtiğimiz günlerde ABD ekonomisi için GSYİH büyüme tahminini yüzde 7 olarak revize etti. Bank of America ayrıca işsizliğin biraz düşebileceğini açıkladı.

Oxford Economics’in baş ABD finans ekonomisti Kathy Bostjancic, bu büyümenin Fed’in riskli varlıkların büyümesini kontrol etmesine neden olabileceğine inanıyor. Powell’ın kripto para piyasasını özel olarak hedeflemeyeceğini iddia etse de, Fed’in uzun vadeli tahvil oranlarında büyümeyi desteklemeyi tercih edeceğini düşünüyor.

Bügün Bütün Gözler Fed Başkanı Powell’da! Kritik Açıklamalar Bekleniyor!