Bugün Bitcoin e ve Altın a Yatıracağınız 1 Dolar ile 11 Yıl Sonra Ne Satın Alabilirsiniz? 

0 1

  Ünlü analist Willy Woo tarafından 18 Aralık 2020de yapılan ilginç bir gözlem şu gerçeği ortaya koudu: Geçtiğimiz 11 yıllık bir süre boyunca altına yatırılan 1 dolar 182 dolar Bitcoine yatırılan 1 dolar ise 29831200 dolar değer kazandı.

Şu anda altın ve Bitcoinin nasıl ilişkilendirildiği ve korelasyonun periyodik olarak nasıl düştüğü ile ilgili yeterli veri var. Ancak bu zıtlık perakende tüccarların portföylerinin getirilerini etkilemektedir. Şu soruyu sormakta fayda var: Zincir üstü analistler kurumlar ve teknik analistlerin tahminlerine dayanarak önümüzdeki 11 yıl sonra söz konusu bu rakam ve oran kaç olacak?

11 yıl sonra Bitcoinin mevcut getirilerine dayanarak 1 dolarlık yatırımla bir Lamborcini otomobil satın alabileceğiniz anlamına gelirken altına yatırılan 1 dolar size yalnızca bir Snickers çikolata satın almanızı sağlayacaktır. Bitcoinin fiyatındaki 11 yıl boyunca devasa artış yüksek getiri sağladı ve sadece bu sene başından beri bu oran yüzde 170 oldu. Ancak bu devasa yükselişi bir düşüş takip edecek mi? Bu Bitcoin vadeli işlemlerinin toplam günlük hacim grafiği aracılığıyla incelenebilir.

 Skew verilerine göre BTC Vadeli İşlem hacmi 75 milyar doları aşarak yükseldi. Ancak hacim son iki haftada büyük ölçüde 25 milyar doların altında kaldı. Hacimde ara sıra meydana gelen artış spot ve türev borsalarında talebi sürdürmek için yeterli olmayabilir. Kâr rezervasyonu doğası gereği döngüsel kalırsa kurumlar kar elde etmeyi nasıl planlıyor? Kurumsal katılım Bitcoinin oynaklığı ve ağ ivmesi üzerinde bir etkiye sahip olabilir.

 Willy Woonun çizelgesinden elde edilen içgörülere ve Bitcoinin altın ile karşılaştırılmasına dayalı olarak kurumsal katılım kârlar döngüsel dalgalanma yerine hacme bağlı hale gelene kadar dalgalanma ve ağ ivmesinde daha fazla düşüşe yol açabilir. Bu durumda özellikle de 5-7 yıllık rezervlerinden daha fazla Bitcoin şu anda spot borsalara çarptığı için perakende portföyleri etkilenebilir 

 2020 Mart ayından itibaren kurumsal katılım arttığından yarılanma öncesi dönem oynaklık endeksi dalgalanmanın fiyatın 20 ve 23 bin doları geçtiği uzun ve sürekli bir fiyat rallisine rağmen grafiklere boğa koşusu olarak kaydedilmediği ölçüde azalmış faaliyet gösterdi. 

 Kasım 2020de altın ile yollarını ayıran Bitcoin 20 bin ve daha sonra 23 bin dolarlık seviyelerine gelerek yeni bir rekor seviyeye ulaştı. Ancak altının fiyatı daha da düşük seviyelere geriledi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku