Bitcoin de Bir Arz Kriz i Yaşanabilir mi? 

0 1

Bitcoin 23 bin dolar seviyesinde işlem görürken ortaya çıkan kurumlar ve Bitcoin balinaları daha önce keşfedilmemiş bölgelere fiyat keşfini yönlendiriyor. Bu zincir üstü analistler için bir şaşırtıcı bir durum değil. Ancak ünlü analist Willy Woo geçtiğimiz günlerde şunları söyledi:

“100 bin dolar muhtemelen aşırı derecede az bir tahmin. 200 bin dolar 300 bin dolar söz konusu bile değil! 1 milyon dolar! Son derece ciddiyim ve alay etmiyorum “

Willy Wooya göre piyasaya giderek daha fazla kurumsal alıcının girmesiyle bir arz şoku potansiyeli var. Perakende tüccarlar için Bitcoinin piyasa döngüsünde ne zaman ve nerede olduğunu belirlemeleri önemli çünkü kurumlar Bitcoinin fiyatının dizginlerini ve daha da önemlisi spot borsalarda tedariki ele aldı.

Bitcoinin 2018 veya 2019daki fiyat tablosuna bakıldığında teknik analistler veya tüccarlar kurumsallaşmayı ve fiyat keşfi üzerindeki etkilerini incelemedikleri sürece bunu göremezlerdi. İdeal olarak 2020nin çoğu için grafik dalgalı olduğu için boğa ve ayı piyasası arasındaki farkı içine girmeden önce bilmiyorlardı.

Aslında 2019da Bitcoinin fiyat çizelgesinde fiyatın 6000 dolardan 3000 dolar a düştüğü bir uçurum vardı ve bu yılın başlangıcına işaret eden bir gelişme idi. Bu dipte Bitcoin birkaç kez el değiştirdi veya “zayıf eller sarsıldı.”

 CoinMarketCapden alınan verilere ve buraya eklenen fiyat tablosuna göre 2018 ve 2019un çoğu için yatırımcı beklentileri ile spot borsalardaki günlük fiyatlar arasında dikkate değer bir tutarsızlık vardı.

Willy Wooya göre 2019da fiyat 4000 dolardan 14 bin dolara çıktığında bu doğrudan kurumlardan gelen yatırım akışına bağlanabilir. Perakendeci tüccarlar piyasadaki değişime ve Grayscale gibi kurumlar tarafından Bitcoinin hızlıca satın alınmasına dikkat etselerdi 2020 boğa koşusu daha iyi karşılanırdı. Binance ve Huobi gibi borsalardaki mevcut satış duvarları şu anda aktif olan 5-7 yıllık arzın göstergesidir.

Kurumların etkisi

Daha fazla fiyat keşfini desteklemek ve talebi artırmak yerine daha fazla perakende tüccar ağdan çekiliyor. Bu anlık veya stratejik bir hareket olabilir ancak bunun Bitcoinin arz dağıtımını etkileyeceği kesin. 2.5 milyon Bitcoinin geri kalanı fiyat 23.500 dolarlık seviyeyi geçtiğinde doğrudan kurumlar tarafından satın alınabilir.

Arzın kurumlar tarafından kontrol edilmesi durumunda satışın spot borsa fiyatları üzerinde doğrudan bir etkisi olacaktır ve bir arz şoku muhtemelen zayıf elleri daha fazla sallayabilir.

2020 aşamasına yol açan ve zirveyi havaya uçuran kurumsallaşma özellikle kripto para piyasasında 100 milyondan az insan ve çok daha az kurum olması nedeniyle yatırım akışlarının yönünü değiştirdi. Ancak tabloya bakıldığında büyüme doğal veya simetrik değil çünkü 2017de Ponzi şemalarında çok sayıda satın alma gerçekleşti.

Ponzi programları Bitcoinin itibarına ve ana akım benimsemesine yarardan çok zarar vermiş olsa da Ponzi şemaları ve başarısız ICOların mevcut fiyat ralli ve kurumsallaşması için ne kadar kritik olduğunu belirtmek gerçeken ilginç.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku