Bu Ülkenin Merkez Bankası Pandemi Nedeniyle Dijital Para Birimine Daha Erken Kavuşacak

0 0

Kanada Merkez Bankası Covid-19 pandemisinin neden olduğu küresel sağlık krizinin devlet destekli dijital para biriminin gelişiminin aciliyetini hızlandırdığını ve planladıkları tarihten daha önce böyle bir projeyi hayata geçirmeye çalıştıklarını söyledi. Bununla birlikte banka pandemiden önce böylesi bir projenin somut olarak ele alnmadığını ve halktan da bu konuda talep olduğunu belirtti

Reuterse konuşan Kanada Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Tim Lane bankanın dijital para birimini piyasaya sürmesini hızlandıracak koşulları analiz ettiğini söyledi.

“Birkaç yıldır Kanada Merkez Bankası hangi koşulların Kanadanın dijital para birimi çıkarmaya karar vermesine yol açabileceğini analiz ediyor. Pandemi bizi tahmin ettiğimizden daha erken bir karar noktasına getirebilir. Dijital para birimi artık kaçınılmaz oalrak hayatımızın bir parçası olacak gibi.”

Çin dahil olmak üzere diğer ülkelerde dijital para birimlerine doğru kaydedilen ilerlemeye dikkat çeken Lane yabancı bir merkez bankası dijital para biriminin Kanadada kullanılabileceği senaryolarının mümkün olduğunu söyledi.

“Diğer merkez bankalarının Kanadada kullanılabilecek bir dijital para birimi çıkaracağı bir durumu kesinlikle hayal edebiliriz … Eğer böyle olursa … bu Kanada dolarının rolünü tehdit etmeye başlayabilir.”

Bununla birlikte Lane BTC gibi dijital para birimlerinin gelecekte itibari paraya alternatif olarak “makul” olmadığını belirtti.

“BTC gibi kripto kripto para birimlerinin geleceğin parası olma konusunda makul bir iddiası yok. Fiyatlarındaki son artış bir trendden çok spekülatif bir çılgınlığa benziyor. “

Lanein merkez bankasının yakın gelecekte daha fazla deneme yapılması umuduyla dijital para birimindeki çalışma hızını ilerletmeye çalıştığını gösterebilir.

 

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku