Bu Ülkede Kripto Paralara Vergi Geliyor!

0 87

Hintli şirketler bundan böyle, gelir raporlarında kripto para varlıklarını açıklamak zorundalar. Gelir vergisi düzenlemesi çerçevesinde yapılan düzenleme, kripto para varlıklarına yatırım yapan bütün şirketleri kapsıyor.

Maliye Bakanlığı’nın düzenlemesine bakıldığında, Hindistan hükümetinin kripto para sahiplerine, özellikle kurumsal şirketler için bir sermaye kazancı vergisi uygulamayı planladığını gösteriyor

Ülkedeki medya kaynakları, söz konusu değişikliklerin resmi olduğunu ve bugünden itibaren yürürlüğe girebileceğini doğruladı.

Kurumsal firmaların kripto para varlıklarını ifşa etmelerini gerektiren değişiklik, Hindistan pazarında olası bir genel yasakla ilgili çok fazla korku ve belirsizlik olduğu bir zamanda geldi. Ülkenin Maliye Bakanı, hükümetin kripto paraları tamamen yasaklamayacağını ve dijital varlıkların ekonomi üzerindeki etkisini kontrol altına almak için düzenlemeler getirmesi gerektiğini söyledi. Bununla birlikte, aynı gün Maliye Bakanı’nın sözlü güvencesine rağmen, Hint  medyası, hükümetin genel yasağı uygulamaya koyacağına dair raporlar yayınladı.

Bitcoin’i Yasaklamak Bir Seçenek Değil

Hükümetler, Bitcoin gibi merkeziyetsiz bir varlığı tamamen yasaklayamaz ve bunu yapmayı deneyen birçok hükümet çaresiz bir şekilde başarısız oldu. Merkezileştirilmiş borsaların yasaklanması durumunda insanlar genellikle eşler arası borsalara geçiyor ve bazı yatırımcılar ise KYC (Müşterini Tanı) hizmetleri gerektirmeyen uluslararası kripto borsalarını kullanıyor. Hindistan Merkez Bankası RBI, 2018’de bir bankacılık yasağı koymuştu, ancak bu, bir gecede çok sayıda P2P platformu ortaya çıktığı için ülkedeki kripto para ticaretini durdurmadı.

Gelişmiş ülkelerin çoğu Bitcoin çılgınlığından yararlanmak için düzenlemeleri kolaylaştırmak isterken, yasaklama bu yarışta  Hindistan’ı arka plana atacaktır. Hükümetin yeni yatırımcılar için potansiyel riskle ilgili endişesi anlaşılabilir olsa da, bu ancak doğru düzenlemelerle çözülebilir.

Güney Kore gibi ülkeler, kripto para ticaretine sermaye kazanç vergisi koymaya karar verdi ve Hindistan, potansiyel olarak aynı yolu izleyebilir. Hindistan hükümeti, büyüyen kripto topluluğunun ülkeyi kalkındırmada bir güç haline gelmesine yardımcı olmak için bu sektörü düzenleyebilir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku