Bu Ülke Devlet Destekli Kripto Para Borsası Açmaya Hazırlanıyor

0 58

Son zamanlarda Endonezya, blockchain teknolojisi ve kripto para birimlerinin kullanımını keşfetme konusunda  komşusu Singapur’un izinden gidiyor. Ve bunun da iyi bir nedeni var. Sonuçta, Dünya Bankası’nın raporuna göre, Endonezya, gönderilen havale açısından dünya genelinde 14. sırada yer alıyor. Birçok Endonezyalı ülke dışında çalışıyor ve yurtdışında çalışanlar ülkedeki ailelerine yaklaşık 10,5 milyar dolar gönderdi.

Endonezya Ticaret Bakanı Jerry Sambuaga’nın kripto para açıklaması son dönemlerde manşetlerde yer aldı, aynı şekilde Endonezya hükümetinin kripto para ekosistemine büyük ilgi gösterdiğini vurguladı. Kripto varlıklar üzerine bir web seminerinde konuşan Sambuaga, Bakanlığın “kripto para varlıklarını barındırmak” için bir kripto borsası kurmayı planladığını açıkladı. Sambuaga şunları söyledi:

“Yakın gelecekte, belki önümüzdeki aylarda, hatta belki önümüzdeki ay, özellikle bu kripto emtiaların alım satımlarını düzenleyen ve barındıran bir borsa açmayı hedefliyoruz.”

Bakana göre,bu  girişim hükümetin ülkenin hızla büyüyen kripto sektörünün büyük oranda faydalanmasına yardımcı olacak. Aslında, Ticaret Bakan’ı da iddiasını açıklamak için önceki yılların 64 trilyon IDR veya 4,44 milyar dolarlık ticaret hacmini gösterdi. Şubat ayı itibarıyla aynı rakamlar şimdi 70 trilyon IDR’ye ulaştı.

Kripto Para Piyasası Giderek Büyüyor

Sambuaga ayrıca Endonezya’nın kripto para pazarının yükselen değerine de değindi:

“Bu veriler, dijital varlıkların ve dijital emtiaların bir alternatif olabileceği ve ticaretimizi artırmanın ana faktörü bile olabileceği anlamına geliyor.”

Endonezya, Eylül 2018’de vatandaşları için kripto para bazlı varlıkların ticaretini yasallaştırdı. Aslında, 2020’de Endonezya Blockchain Derneği tarafından yayınlanan bir rapora göre, ülkede 1,5 milyondan fazla kripto para tüccarı var ve bu rakam, 2015’ten bu yana yüzde 2.263 arttı.

Mevcut gelişme, küresel bir eğilimin parçası olarak görülebilir. Yerli tüccarları kamu dışı sektörden kendine çekmek isteyen devlete ait kripto para borsaları, kripto para piyasası üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabilir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku