Bu Kritik Metrikler Bitcoin’in (BTC) Bir Sonraki Adımına Dair Somut İpuçları Veriyor

0 59

Bitcoin (BTC), tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 60 bin dolar’ın biraz aşağısında 58.595 dolar’dan işlem görüyor. Fiyat şu anda konsolide oluyor, ancak temel bilgiler ve metrikler, BTC fiyatının keşfedilmemiş bölgede, keşif aşamasına girmesinin an meselesi olduğunu gösteriyor. Bitcoin, son 24 saatte yüzde 0,2, haftalık ve aylık grafiklerde sırasıyla yüzde1,4 ve yüzde 19,1 kazanç sağladı.

Zincir Üstü Veriler ve Yeni ATH

Bitcoin, tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşılmadan önce, görünüşe göre aşılması gereken son bir engel var. IntoTheBlock’un Fiyat Etrafında Giren / Çıkan Para (IOMAP) şu anda 58.879 dolar ile 59.241 dolar arasında güçlü bir direnç gösteriyor. Aşağıdaki grafikte gösterildiği gibi, 220 bin adres bu seviyelerde 73 bin BTC’ye yakın satın aldı. Bitcoin gösterilen direncin üzerine çıkmayı başarırsa, “yeni zirveler için müsait bir zemin var”.

Yükseliş durumunu desteklemek için Glassnode, Bitcoin’in tarihsel performansını, spekülatörler ve hodlerlar arasındaki “etkileşimi” izleyen bir ölçü olan Piyasa Değerinin Gerçekleşmiş Değere (MVRV) oranına göre analiz etti. Gösterge, Bitcoin için süper bir yükseliş resmi çiziyor:

”20+ Uzun Vadeli Yatırımcılar MVRV, önceki döngülerde Bitcoin piyasasının zirvesinin iyi bir göstergesi olmuştur. Şu anda 10’da ve daha fazla yukarı hareket için yer olduğunu gösteriyor. BTC, 2017’de bu seviyelerde 4.500 dolar ‘dan işlem gördü ve bir 4.4 kat daha zirveye ulaştı.”

”Belki de yükselişi müjdeleyen en önemli metrik, borsa platformlarındaki BTC miktarıdır. Glassnode kurucu ortağı Yan Allemann, kripto para biriminin son fiyat hareketinin yatırımcıları “şaşırtıcı oranlarda” BTC’lerini borsadan çekmeye devam ederken etkilemediğine inanıyor. Yatırımcılar onu tutmayı tercih ettikçe Bitcoin daha likit olmayan bir varlık haline geliyor.”

Analist Willy Woo’nun gösterdiği gibi, arz şoku, Mart ayı başlarında Merkez Bankası’nın para basımındaki artışla aynı zamana denk geliyor. Woo, Bitcoin için temelde üç yükseliş niteliğindeki sonuca varmasını sağlayan verileri sundu: borsalardaki spekülatif BTC varlıkları tükendi, dolar basımı devam edecek, “zayıf” BTC sahiplerinin sayısı düşüyor. Analist şunları söyledi:

”Bence, şu anda olan şey ABD kurumları ve yüksek net değere sahip bireylerin mevcut paraları zayıf ellerden alıp parasal enflasyona yanıt olarak güçlü HODLerlar olarak kilitlemesi. Bir uçurumdan düşen Coinbase BTC arzı, ABD’de kurumsal satın alma olduğunu gösteriyor.”

Büyük ve kurumsal yatırımcıların ilgisi, Kanada’da onaylanan Bitcoin ETF’sine de yansıdı. Lex Moskovski’nin bildirdiğine göre, ETF’nin yönetim altındaki varlıklar dün yeni bir rekora ulaştı.

Ayrıca, Bitcoin vadeli işlem piyasasına olan açık pozisyon, hafta boyunca tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü ve 23 milyar dolara ulaştı. Kurumsal yatırımcılar için bir platform olan Chicago Ticaret Borsası’ndaki (CME) açık pozisyon, önemli bir büyüme göstermektedir.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku