Bitcoin (BTC) 38 Bin Doları Geçti! Borsalar da Stablecoin Akını Var Yeni Bir Ralli mi Geliyor?

0 0

Bitcoin fiyatı 14 Ocakta iyileşme sürecini devam ettirerek 38 bin dolar seviyesini geçti. Dahası haftalık mum bu hafta başındaki yüzde 28lik düşüşe rağmen art arda beşinci haftada yeşile döndü.

Bu arada CryptoQuanttan alınan verilere göre stablecoin mevduatları kripto para birimi borsalarına akın ediyor. Bu giriş kenara itilmiş sermayenin BTCye geri döndüğünü öne sürdüğü için Bitcoin için kısa vadeli bir katalizör görevi görebilir.

 Stablecoinler Neden Önemli?

Kripto para piyasasında birçok yatırımcı Bitcoin gibi kripto varlıklarını nakit yerine stablecoinlere satıyor. Tether (USDT) gibi stablecoinler ABD dolarının değerine bağlıdır ve borsalar arasında ticareti yapılabilir. Çoğu borsa banka havaleleri için karmaşık bir Müşterinizi Tanıyın” (KYC) doğrulama süreci gerektirir ve borsalara nakit para yatırma işlemi uzun sürebilir. Bu nedenle bir balina veya yüksek net değerli bir yatırımcı milyonlarca dolar değerinde Bitcoin alıp satmak isterse stablecoinler nakit paradan çok daha uygun olabilir.

Tüccarlardan stablecoinlere olan yüksek talep son aylarda Tetherin değerlemesinin artmasına neden oldu. Geçen ay Tetherin piyasa değeri 20 milyar doları aştı. Bir ay sonra bu rakam zaten 24 milyar doların üzerine çıktı ve kripto para birimi piyasasında kenarda bekleyen sermayede bir artış olduğunu gösteriyor.

Stablecoin Mevduatları

Bu arada borsalara yapılan stablecoin mevduatları son 24 saat içinde önemli ölçüde arttı. CryptoQuant borsaların cüzdanlarını izler ve stabilcoin depozitolarını ve çıkışlarını gözlemler.  Büyük borsalarda stabilcoin mevduatları 13 Ocakta Bitcoin fiyatı toparlanmaya başladığında gözle görülür şekilde yükseldi. 

13 Ocakta Bitcoinin fiyatı yaklaşık 1 milyar dolarlık vadeli işlem sözleşmeleri tasfiye edildikten sonra 32.500 dolara kadar düştü. Yatırımcılar stablecoin mevduatlarındaki artış ve Bitcoin vadeli işlem piyasasının artan açık pozisyonların gösterdiği gibi dip dalgasını aktif olarak satın alıyorlardı. Sonuç olarak Bitcoin bir gecede yüzde 10dan fazla  hızlı bir dönüş gördü.

 Peki Sırada Ne Var?

Bir kripto para birimi analisti olan Alex Saunders stablecoinlerin genellikle yükseliş eğiliminin göstergesi olan “taşkın borsaları” olduğunu söyledi.

İyileşme öncesinde Amsterdam Borsasında tam zamanlı bir tüccar olan Michael van de Poppe Bitcoin için 38 bin doları tekrar aşması durumunda tüm zamanların en yüksek seviyesinin muhtemel olduğunu söyledi. Bir gecede Bitcoinin fiyatı Van de Poppenin belirlediği 38 bin dolarlık direnç alanını deldi. Bu nedenle kısa vadede BTC rekorunu yeniden test etme yolunda ilerliyor. Analist şunları ekledi:

“Bitcoin pek değişmedi. 33 bin dolar seviyesini desteğe çevirdi ve bu nedenle 37-38 bin dolar seviyesini test etmeye istekli. Bunu yapabilirse tüm zamanların en yüksek seviyesi için hazırlanıyor. Bu gerçekleşmezse muhtemelen daha fazla  düzeltme yaşayabilir.”

Bitcoinin rallisi 13 Ocakta Grayscale ürünlerinin açılışıyla da aynı zamana denk geliyor. Bitcoinin değeri artmaya devam ederse daha kurumsal ve akredite yatırımcıları Grayscale Bitcoin Trust (GBTC) aracılığıyla BTCye yatırım yapmaya sevk edebilir.

Ayrıca GBTCnin yeniden açılmasının yükselişin perakende yatırımcılar tarafından değil kurumlar tarafından yönlendirildiğini gösteren ralliyi başlattığı yönünde güçlü bir argüman da var.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku