Bu İspanyol Kasabasının Ekonomisini Kendi Altcoin’i Kurtardı!

0 84

İspanya’nın, Endülüs bölgesindeki bir kasaba, COVID-19’un salgınını kontrol etmek için alınan önlemlerin neden olduğu ciddi ekonomik krizin etkilerini azaltmanın yaratıcı bir yolunu buldu.

Sevilla eyaletinde 27 bin nüfuslu bir kasaba olan Lebrija, kendi sanal para birimine yatırım yaparak yerel ekonomiyi canlandırmak için yenilikçi bir yaklaşım benimsiyor. Kasabanın dijital para biriminin ismi “Elio”. Bu girişim, fakir aileler ile yerel tüccarları birbirine bağlayarak küçük işletmelerin “yeni normalin” taleplerine uyum sağlamasına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bu yerel sanal para biriminin kullanımı, büyük kurumsal zincirlerin ”sadakat sistemlerinden” esinlenmiştir, ancak küçük işletmeler için uyarlanmıştır.

Lebrija kasabasının yeni dijital parası Elio, “euro ile bağlantılı ve ilk olarak, belediye başkanı David Pérez tarafından tanıtıldı.

Sistem Kusursuz işledi

Aileler gelirlerine göre sınıflandırıldı. Ekonoik durumu iyi olmayan ailelere yapılan yardım Elio ile yapıldı ve aileler, bölgedeki dükkanlardan alışveriş yapabildiler; bu nedenle sistem yerel ekonomiyi teşvik etmeye ve yoksul aileleri desteklemeyi hedefliyor. Eio, 2020’nin sonunda piyasaya sürüldü ve 600’den fazla aile uygulamayı kullanıyor.

Her bir Elio bir avroya eşittir ve bu teknolojiyi kullanmak için, vatandaşların uygulamayı indirmesi ve her ürün veya hizmetin maliyetinin yarısını elios, diğer yarısını avro olarak ödemesi gerekir. Her kullanıcı, sahip oldukları miktarı veya bu teknolojinin kullanılabileceği işletmeleri görebilmek için uygulamaya kaydolmalıdır.

Her aile belediye meclisinden 500 ile 2000 Elios arasında hibe alıyor ve bu ödeme yöntemini yalnızca katılımcı kuruluşlarda kullanabiliyorlar. Satın alımlar ve hizmetler yapıldıktan sonra, şirketler faturaları belediye meclisine sunmalı, böylece tutarları euro olarak değiştirebilir.

Bu sanal para birimi yalnızca Lebrija’da geçerlidir. Projeyi başlatmak için belediye meclisi, belediye festivalleri gibi diğer faaliyetler için ayrılan fonlarının bir kısmını bağışladı ve bunun yerine fakir ailelere yardım yapmaya öncelik vermeye karar verdi. Bu, şehrin projeyi 500 bin elios ile başlatmasına izin verdi.

İspanyol televizyonu, “Tüccarların bazıları  işletmelerini kurtardığını ve bazılarının satışlarını ikiye katladığını söylüyor” dedi.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku