Bu hafta Bitcoin i etkileyecek faktörler neler?

0 0

Yatırımcılar PayPal da dahil olmak üzere büyük firmaların dijital para sektörüne girişini değerlendirirken Bitcoin piyasası duyarlılığı geçen hafta son derece yükseliş eğilimi gösterdi.

BTC / USD döviz kuru 7 günlük zaman dilimine iyi bir sıçrama ile başladı ve zamanın geri kalanını yukarı doğru işlem yaparak geçirdi. Bu bir sonraki ABD mali teşvik paketi ve 3 Kasımdaki başkanlık seçimleri ile ilgili belirsizliğe rağmen oldu. Bitcoin haftayı yaklaşık yüzde 13 oranında yükselttikten sonra en iyi performans gösteren güvenli liman varlığı olarak kaldı.

Bitcoin için başka iyi bir başlangıç 

Pazartesi günü açılışta BTC / USD yatırımcıların bir sonraki boğa koşusu için sağlam bir temel sağlayacağına inandıkları bir psikolojik destek seviyesi olan 13.000 $ ın üzerinde işlem yapmak için yüzde 0.5 yükseldi.

Temeller şimdiye kadar olumlu bir teknik resmi destekliyor. Bu hafta ABD seçimleri ve mali teşvik görüşmelerinin Bitcoin de dahil olmak üzere küresel piyasa görünümünü etkileme vaadiyle yoğun bir hafta geçmesi bekleniyor.

 Analistler Demokrat aday Joe Bidenın  Cumhuriyetçi aday Donald Trumpı yenmesini bekliyor. Hem Senato hem de Temsilciler Meclisindeki Demokratik çoğunluğun 2 trilyon dolardan fazla daha büyük bir koronavirüs yardım paketinin yolunu açacağını ekliyorlar.

Ekonomistlerin bir bölümü de teşvikin kaçınılmaz olduğunu düşünüyor. Dolayısıyla seçimi kim kazanırsa kazansın piyasa en azından 2 trilyon dolar değerinde bir yardım beklemeli.

Her iki senaryo da ABD dolarını zayıflatmayı ve böylece hem yerel hem de yabancı piyasalarda diğer güvenli limanlara olan talebi artırmayı amaçlıyor. Bitcoin yatırımcılar için riskten korunma alternatiflerinden biri olarak hizmet ediyor. Bu nedenle kripto para biriminin uzmanları ABD seçimlerinden sonra yukarı yönlü işlem görüyor.

Kazanç sezonu

Bu arada önemli teknoloji oyuncuları üçüncü çeyrek kazançlarını açıkladıkça Bitcoin en azından 13.000 $ ın üzerinde kazanç elde edecek.

Sektör koronavirüs kaynaklı karantina sırasında online teknolojilere olan talebin yardımıyla 2020de benzerlerinden büyük ölçüde daha iyi performans gösterdi. Şu anda S&P 500 endeksi tarafından kaydedilen toplam kazançların yüzde 80inden fazlasını kapsıyor ve bir şekilde Wall Street’in durgunluk yılındaki kusursuz performansının bayrak taşıyıcısı haline geliyor.

Bu hafta Facebook Alphabet (Google) ve Apple gibiler son hisse senedi rallilerinin temel olarak güçlü gelirlere sahip olup olmadığını açıklayacaklar. Stratejistler firmaların önümüzdeki 12 aydaki güçlü büyüme beklentileri göz önüne alındığında yatırımcıların zayıf bir finansal raporu bile görmezden gelebileceklerini belirtiyorlar.

ABD hisse senetlerinde sürdürülebilir bir yükseliş yatırımcıların nakit para iştahını azaltacaktır. Buna karşılık Bitcoin de dahil olmak üzere diğer güvenli limanlarda daha düşük satış baskısı anlamına gelir.

Diğer etkenler

Avrupa Merkez Bankası ileriye dönük yönlendirmesini Perşembe günü yayınlayacak. Almanya Fransa ve avro bölgesinin diğer bölgelerindeki koronavirüs enfeksiyonlarında yeniden artış dolayısıyla piyasa bankadan daha fazla mali yardım bekliyor. Eğer bu yardım gelirse Bitcoin euro karşısında yükselmeyi bekliyor.

ABD doları Bitcoin fiyat hareketlerini gün içi bazda etkileyebilecek inişli çıkışlı  fiyat hareketlerini sergileyecek gibi görünüyor. Dolarda uzun vadeli zayıflık bekleniyor.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku