Bu Hafta Altın Fiyatları Ne Yapacak? İşte Tahminler!

141

Altın fiyatları (XAU / USD), Pazartesi günkü Avrupa seansı öncesinde Cuma günkü toparlanmayı 1.836 dolara kadar uzattı. Kriptoarena.com olarak da bildirdiğimiz gibi,  Kıymetli metalin yukarı yönlü hareketleri, daha yumuşak ABD dolarının yanı sıra Rusya’dan altın ithalatının yasaklanmasını çevreleyen söylentilere bağlantılı olabilir. İşte detaylar…

Altın fiyatlarını etkileyen faktörler

ABD Dolar Endeksi (DXY), piyasaların net yönler için mücadele ettiği gün içi en düşük seviye olan 103.95 dolar seviyelerindeki baskı altında kalmaya devam ediyor. Piyasa duyarlılığı, Çin ve Rusya’yı çevreleyen jeopolitik endişeleri unutmamak için, daha hızlı faiz artışları ve ABD ekonomik yavaşlaması korkuları arasında durgun kalmaya devam ediyor. Bununla birlikte, zor zamanın üstesinden gelme umutlarının yanı sıra, Avrupa Merkez Bankası (ECB), Fed ve İngiltere Merkez Bankası’nın (BOE) politika yapıcıları arasında bu haftaki kilit tartışma öncesinde ihtiyatlı iyimserliğin altın alıcılarını desteklediğini belirtmek gerekir.

altın fiyatları
G7 zengin ülkelerden dördünün Moskova’ya yönelik yaptırım uygulamasını hızlandırmak ve Ukrayna’nın işgalini finanse etme araçlarını kesmek için Pazar günü Rus altınının ithalatını yasaklamak için harekete geçtiğini belirtmek gerekir. Bu oyunların ortasında, S&P 500 Vadeli İşlemleri, şuana kadar gün içinde Yaklaşık yüzde 0.20 artışla 3.920 dolar civarında daha sıkı kalırken, ABD 10 yıllık Hazine getirileri üç baz puan (bps) artarak yaklaşık yüzde 3.16’ya yükseldi. Rus altınının yasaklanmasına ilişkin karışık endişeler ve korkular altının yukarı yönlü ivmesini desteklese de, faiz artırımı uyanışları altın satıcılarını hatırlatabilir. Bu bağlamda, bugün ABD’nin Mayıs ayına ait Dayanıklı Tüketim Malları Siparişleri, bir önceki yüzde 0,5’e karşı yüzde 0,1 bekleniyor ve Çarşamba günü ECB Merkez Bankacılığı Forumu’nda ABD, İngiltere ve Avrupalı merkez bankacılarının tartışmasını izlemek önemli olacak.

Altın fiyatları teknik analiz

Altın alıcıları, 100-HMA ve 20-HMA’nın net bir şekilde yukarı yönlü kırılmasının yanı sıra, 1.840 dolar civarında bir haftalık direnç çizgisine yaklaşırken yükseliş MACD sinyallerini de alkışlıyorlar. Bununla birlikte, daha fazla yukarı yönlü ivme için 12-14 Haziran’daki düşüşün yüzde 61,8’lik Fibonacci geri çekilme seviyesine, 1.850 dolar civarında büyük önem verilmektedir. Ayrıca direnç olarak hareket eden Haziran ortasındaki salıncak, 1.858 dolar civarındaki yüksek seviyede.

altın fiyatları

Bu arada, geri çekilme hareketleri başlangıçta, 1.822 doları çevreleyen yüzde 23,6’lık Fibonacci geri çekilme seviyesini tekrar gözden geçirmeden önce, 1.830 dolar civarında belirtilen HMA’ları hedefleyebilir. XAU / USD’nin 1.822 doların altına düştüğü bir durumda, aylık en düşük 1.805 $’ lık seviye, alıcıların son savunması olarak görünecektir.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitterda, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak fxstreet
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku