Bu haber halving öncesi Bitcoin madencilerini sevindirecek

0 0

Dünyanın Bitcoin madencilik merkezindeki bir Çin şehri blockchain endüstrisini yaz yağmurlu sezonundan önce aşırı hidroelektrik kullanmaya açıkça teşvik ediyor.

CoinDesk’te yer alan habere göre Bitcoin ağının bilgi işlem gücünün yüzde 50’sinden fazlasını oluşturduğu tahmin edilen Çin’in dağlık Sichuan eyaletindeki bir bölge olan “Ya’an”da aşırı hidroelektrik tüketimini artırmak ve bu sayede “blockchain sektörünün stratejik fırsatını ele geçirmek” için halka açık bir rehber yayınlandı.

YIL SONU BİTCOİN HEDEFİNİ AÇIKLADI… TIKLAYIN

Kılavuzda özel olarak bahsedilme de bilindiği gibi Bitcoin madenciliği blockchain endüstrisinde yoğun elektrik kullanımı ile dikkat çeken bir faaliyettir.

Yerel kaynaklarda 20 Nisanda yayınlanan bir raporda hükümetin şehri bir blockchain endüstri merkezine dönüştürmeye çalıştığı belirtiliyor. Yaanın şehir rehberi Blockchain şirketleri tarafından kullanılacak elektriğin devlet ağı tarafından üretilen güçten gelmesi gerektiğini de vurgulanıyor.

Kılavuz konuyla ilgili aşağıdaki ifadeleri içeriyor:

“Prensip olarak Blockchain şirketleri yüksek güce sahip ve devlet şebekesi ile entegre olan enerji santrallerinin yakınında fabrikalar inşa etmelidir. Enerji santrallerinden özel olarak üretilen elektriği kullanan (devlet şebekesine bağlılık olmadan) Blockchain şirketleri için de gerekli düzenlemeler yapılmalıdır.”

Aslında bu rehber aynı zamanda Çinin merkezi yönetiminin geçen yıl Bitcoin madenciliği perspektifini nasıl değiştirdiğinin bir göstergesi konumunda.

Çinde parlamentoyu oluşturan 26 bakanlıktan biri olan Çin Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu aslında Bitcoin madencilik faaliyetlerini geçen yıl nisan ayında bir rehberde ortadan kaldırılması gereken bir endüstri olarak nitelendirdi. Daha sonra bu kılavuz kasım ayında kaldırıldı.

Çinin Sichuan bölgesi genellikle yağışlı yaz sezonunda her yıl aşırı ve israf edilen hidroelektrik enerji harcamalarıyla biliniyor. Örnek olarak Sichuandaki bir başka dağlık bölge olan Garzede valilik daha önce bölgedeki hidroelektrik santrallerin sadece 2017 yılında 41.5 milyar kWh elektrik ürettiğini ve toplam 16.3 milyar kWh elektrik israfını açıkladı.

Elektrik daha ucuz ve daha bol olacak

Bu nedenle ilkbahar ve yaz mevsimleri hidroelektrik fazlalığı sebebiyle bol ve ucuz elektriğin olduğu bir dönem. Bu genellikle Bitcoin madenciliği için yılın diğer dönemlerine kıyasla çok daha iyi ve daha karlı bir zaman dilimi. Ancak bu sene özellikle ödül yarılanması olarak da bilinen ve 2 hafta sonra gerçekleşmesi beklenen ‘halving’ öncesi durgun fiyat hareketlerinin yaşanması Bitcoin madencilerin büyümek için yaptıkları yatırımları iyice yavaşlattı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku