Bu da oldu… Nükleer tesiste Bitcoin madenciliği yaptılar

0 2

Devlet tesislerinden BTC üretmek için kaçak ücretsiz elektrik kullanma fikri yeni bir şey değil. Bu yılın Ağustos ayında bir Ukrayna nükleer santralinden kaçak elektrik kullanan bir adam da ortaya çıktı.

Baykov iki diğer suç ortağıyla birlikte tesisin bir Bitcoin madenciliği makinesi olarak 1 petaflop (saniyede 1.000 trilyon işlem) hızına kadar saat hızlandırabilen süper bilgisayarını kullanmaya çalıştı. Halen tesiste kaç BTCnin mayınlı olduğu henüz belli değil çünkü yetkililer sadece çalınan elektrik miktarıyla ilgili her şeyden daha fazla endişe duyuyorlar.

Tüm-Rusya Bilimsel Deneysel Bilimsel Araştırma Enstitüsü (VNIIEhF) 1946da kurulan Nizhny Novgorod Bölgesi Sarovda Stalin dönemine ait bir tesistir. 1940ların sonlarından bu yana ve Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla tesis nükleer silah araştırma tesisi olarak kullanılmaya başlandı ve bu nedenle yüksek güvenlikli bir alan olmaya devam ediyor.

Geçen yıl olay uluslararası manşetlere konu olduğunda Baykov tutuklandı. Bu öncelikle VNIIEhF tesisinin Sovyetler Birliği için ilk atom bombasının geliştirildiği yer olmasının önemi nedeniyle ortaya çıkmış durumda.

Hırsızlığa karışanlar VNIIEhFdeki süper bilgisayarın internete bağlı kaldıklarında iş kanıtı (PoW) Bitcoin bloğu ödüllerini toplamak için veri topladı. Olay ortaya çıktığında suçlular enstitünün resmi sözcüsü Tatyana Zalesskayaya göre Rusya Federal Güvenlik Servisine teslim edildi.

Genel olarak tesis halk veya basın için kısıtlı veya sınırlı erişim ile kilitli tutulur ve günün her saatinde korunur ve çitle çevrilir. Baykov ve ortakları genel bakımını korumakla görevli oldukları tesisteki çalışanlardı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku