Bu cuma Bitcoin için önemli bir gün… İşte nedeni….

0 10

Dikkat! Bitcoin opsiyonlarının yüzde 48inin süresi cuma günü doluyor

Analistler önümüzdeki günlerde daha fazla oynaklığın beklendiğini söylüyor

Bitcoin 11 bin dolar direncini kıramadığı için önümüzdeki günlerde opsiyonların sona ermesi muhtemel bir fiyat faktörü ile daha fazla dalgalanma bekleniyor.

Bitcoin opsiyonlarının yüzde 48inin Cuma günü sona ereceği için oynaklığın devam etmesi bekleniyor. Bu tüm Bitcoin opsiyonlarının yarısı anlamına geliyor. Opsiyonlarda kilitlenen değerin tamamı 19 milyar dolar civarında olmasına rağmen kısa vadeli opsiyonlara şiddetli bir şekilde yoğunlaşmanın nadir olduğu belirtildi.

Raporda opsiyonlarda sürdürülebilecek bir seviye olmasa da büyük açık faiz ve likidite büyük oyuncuların piyasada bulunmasına ve daha karmaşık işlem stratejilerine olanak vereceğinin altı çiziliyor.

Opsiyonlar alıcıların gelecekte belirli bir zamanda belirli bir fiyattan varlıkları satın alma hakkın sahip olmalarını sağlayan ve bunun karşılığında satıcılara prim ödeyen finansal türev enstrümanlardır. Belirtilen tarihte sözleşme bedeli belirlenen fiyattan yüksek ise alıcı sözleşmeyi akdettiğinde kar elde eder. Satın almayı reddederlerse başlangıçta ödedikleri primi kaybederler.

Oynaklık Bitcoinin büyük bir hamle yapıp yapmayacağını belirleyen başka bir faktör. Opsiyon işlemlerinde ne kadar prim ödendiğini de etkiliyor. Yüksek oynaklık alıcıların daha yüksek bir prim ödemesi gerekeceği anlamına geliyor. Şu anda Analist Marcel Pechman diğer şeylerin yanı sıra teknoloji hisse senetleri ile olan ilişkisine atfettiği Bitcoinin oynaklığı yüzde 63te. Pechman “Korelasyonun arkasındaki mantık ne olursa olsun BTC oynaklığındaki son düşüşü kısmen açıklıyor” diye ekledi.

Bitcoin tek değil

Bitcoin opsiyonlarının yarısının Cuma günü sona erecek şekilde ayarlandığı tek kripto para birimi değil. Çünkü Ethereum aynı miktar bu Eylül ve Aralıkta sona eriyor.

Opsiyon piyasasının spot piyasa üzerinde bir etkisi olduğu söyleniyor. Ancak bu her zaman böyle değil. Örneğin Bitcoin fiyatı 26 Haziranda zar zor hareket etti. Ancak 27 Temmuzda o ayın sona ermesinden dört gün önce 9 bin doları geçerek bir günde 11 bin dolara ulaştığında büyük bir hareket yaptı.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku