Bu Altcoin Dijital Dolar Rolünü Üstlenerek Dijital Yuan’a Rakip Olabilir

0 128

Kripto para endüstrisi gelişip olgunlaştıkça, yeni trendler ve yenilikler ortaya çıkıyor. Bunlardan biri Merkez Bankası Dijital Para Birimi’dir (CBDC). Geleneksel kripto paralarin aksine, merkez bankalarının bu varlıkları, ülkenin nakit rezervleriyle desteklenecek. Bu durum, onları daha istikrarlı hale getirecek.

Çin, dijital yuanın Pekin’deki 2022 Kış Olimpiyatları’nda lanse edilmesini çoktan planladı. Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri, dijital doların gelişiminde çok fazla ilerleme kaydetmedi. Sonuç olarak, Ripple’ın XRP’si de dahil olmak üzere hangi varlığın CBDC olarak ortaya çıkabileceği konusunda farklı spekülasyonlar ortaya çıktı.

 Dijital Yuan Pek Yakında Geliyor

Son zamanlarda medyanın ilgisini çekmesine rağmen, dijital yuanın gelişimi 2014 gibi erken bir tarihte başladı. Şubat ayında, WeBank ve Fintech Devleri MYBank, dijital yuan’ı denemek ve test etmek için Çin tarafından görevendirildi.

Proje halihazırda son aşamalarında ve 2022’de başlayacak. Başladıktan sonra, dijital para birimi Çin Halk Bankası (PBOC) tarafından kontrol edilecek.

Çin, CBDC’yi piyasaya sürerken, doları dijital yan ile değiştirme planlarını açıklamadı. Dijital yuan, dolaşımdaki nakitlerin yerini alacak ve öncelikle ülke içinde kullanılacak.

 XRP Dijital Dolar Olabilir

XRP ile dijital dolar arasındaki ilişki nedir? 2020’de Ripple CEO’su Brad Garlinghouse, XRP’nin merkez bankaları için ideal çözüm olabileceğini kanıtladı. XRP’nin merkez bankaları için bir köprü varlık görevi göreceğini belirtti ve şunları ekledi:

”Ripple’ın çabalarının amacı, XRP ile ABD doları arasında çok fazla verimlilik ve likidite sağlamaktır.”

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile devam eden yasal mücadeleye rağmen, Brad Garlinghouse, ABD’nin patlayan kripto para işinde kendisini bir lider olarak kurması için çok önemli bir an olduğunu  iddia etti.

Mart ayında Ripple, CBDC’leri başlatmak isteyen Merkez Bankaları için özel bir defterde öncülük yaptı. CBDC Private Ledger, XRP Ledger’a (XRPL) güç veren aynı blockchain teknolojisine dayanmaktadır, bu da CBDC Private Ledger’ın ödemeler için oluşturulduğu anlamına gelir.

Diğer taraftan şu faktörleri de göz önünde bulundurmamız gerek:

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasındaki kargaşa, ABD’nin yakında bir CBDC çıkaracağı anlamına gelebilir.

Bu proje  hiçbir şekilde kripto para XRP’yi desteklemiyor, ancak trendlere dayalı bir olasılık gösteriyor.

Ripple’ın (XRP) şu anki 1,31 dolar fiyatı, 2018’in en yüksek seviyesi olan 3,31 doların yaklaşık yüzde 60 daha düşük..

ABD ve Çin Çekişmesi

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin, kripto düzenlemesi açısından en büyük iki ülkeyi ve sektörün iki farklı görüşünü temsil ediyor. Hakimiyet arayışı devam ederken, bu ülkelerin birbirleriyle yarışmaya devam ettiğini görebiliriz.

Bu iki süper güç ülke arasındaki gergin ilişki, blockchain endüstrisini de etkiledi. Kripto para alanına endüstrüsine artan ilginin bir sonucu da Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) olmuştur.

Çin, dijital yuan’ı elde etmeye yaklaştıkça, Amerika Birleşik Devletleri’nden bir hamle görmeye hazır olmalıyız.

Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku