Piyasa Ayakta: Bu Altcoin Battı Dediler! Sonra…

38

Kripto para piyasası bu altcoin projesini konuşuyor. Twitter’da yer alan kripto topluluğu konu hakkında görüşlerini aktarmaya devam ediyor. Hafta sonu Wrapped Ethereum’un (wETH) “iflası” hakkında bir çok şaka yapıldı. Ancak, topluluk üyelerinin bunu gerçek kabul etmesi sonrasında altcoin etkileyicileri açıklama yapmak durumunda kaldı.

Bu altcoin projesi gerçekten battı mı?

wETH iflası söylentileri beraberinde FUD (korku, belirsizlik ve şüphe) getirdi. Aktarılanlara göre 26 Kasım tarihinde, wETH’nin Ethereum ile olan 1:1 desteği kayboldu. Buna bağlı olarak ise, altcoin hakkında iflas ettiğine dair söylentiler başladı. Blockchain geliştiricisi ve ERC-721A token standardı katkı sağlayan Cygaar isimli kullanıcı, şakayı ilk yayanlardan biri oldu. Sonrasında ise bunun içeriğinin aslında kimin okuduğunu görmek için bir “bok yazısı” olduğunu doğruladı.

 

Konu ile ilgili olarak bir gün önce Cygaar şu ifadelere yer verdi:

WETH asla iflas edemez. WETH her zaman ETH ile 1:1 oranında işlem görmektedir.

Ethereum boğası ve The Daily Gwei’nin sunucusu Anthony Sassano da şaka olayına katılanlardan oldu. 27 Kasım tarihindeki kendi parodi gönderisiyle wETH’le ilgili yorum yaptı. Ancak, yanıtları okumasının ardından ilk gönderinin “shitpost/mem” olduğunu açıklamak zorunda kaldığı görülmektedir.

Köppelmann’da şakaya katılan isimlerden

Gnosis’in kurucu ortağı Martin Köppelmann, 27 Kasım tarihinde Twitter’da yer alan 38.800 takipçisine yorumda bulundu. Köppelmann, paylaşımında wETH’nin ETH tarafından tam olarak desteklenmediğini söyledi. Sonrasında ise “yakında bir bankanın WETH’yi kullanmaya başladığını görebiliriz” sözleriyle şakaya katılanlardan biri oldu. Bunun yanı sıra, şakanın “çok fazla kafa karışıklığına neden olabileceğini” düşündüğü ve bilmeyenler için şakayı açıklığa kavuşturdu.

Matrixport araştırma başkanı altcoin hakkında açıklama yaptı

Kripto finansal hizmetler platformu Matrixport’un araştırma başkanı Markus Thielen açıklama yapan isimlerden biri. WETH “bok gönderileri” hakkında bilinenlerin az olduğunu, ancak geri kalanın gerçeği yansıtmadığını belirtmektedir. Ayrıca konu hakkında şunları söyledi:

WETH’nin mantığı Smart Contract’lar tarafından otomatikleştirilir ve merkezi bir varlık tarafından kontrol edilmez. Smart Contract olduğu ve merkezi bir borsa tarafından saklanmadığı için WETH konusunda endişelerim yok. Smart Conract açık kaynak olduğu için hatalar veya kusurlar için kontrol edilebilmektedir.

Kriptoarena.com olarak bildirdiğimiz gibi; FTX’in 11 Kasım tarihindeki iflas başvurusu sonrasında söylentiler yayıldı. FTX’in bakiyesinde herhangi bir BTC göstermediği belirtmektedir. Ayrıca, FTX’in, 100 bin wBTC basmış olabileceğine dair söylentilere de değinen Thielen, Wrapped Bitcoin’e karşı son FUD’nin garanti altına alınabileceğini söylemektedir. Thielen, konu hakkında görüşlerini şu ifadelerle dile getirdi:

WBTC tamamen farklı ve burada endişelerim geçerlidir.

wETH, ERC-20 token’larından daha kolay işlem yapılmasına izin vererek Ethereum uyumlu blockchain’lerdeki birlikte çalışabilirlik sorunlarını çözmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, 1:1 oranında sabitlenmiş ve  ETH’nin wrapped versiyonudur. ETH farklı kurallara sahiptir. Bunun dışında doğrudan ERC-20 token’larıyla alınıp satılamadığından wETH, Ethereum ağında bir ERC-20 token’i olarak yer almaktadır.

Sonuç olarak ise şakanın arkasında yer alan isim Dankrad Feist, açıklama yaptı. Feist, 27 Kasım’daki paylaşımı hakkında Twitter’daki 15.500 takipçisine şunları söyledi:

Daha açık bir şekilde şakalar olmalı. Dışarıdan bakanlar tarafından anlaşılmayabileceğini görmekteyiz.

Coinmarketcap verilerine göre, wETH şu anda ETH’ye 0,999:1 oranında sabitlenmiş durumda ve 1.172 dolar seviyesinden işlem görmeye devam ediyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak cointelegraph
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku