Bu Altcoin Airdrop'tan Sonra Sıfırlandı: Rug Pull mu?

Bu Altcoin Airdrop’tan Sonra Sıfırlandı: Rug Pull mu?

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kriptoarena.com olarak aktardığımız üzere kripto para topluluğu her gün yeni bir risk ile karşı karşıya kalıyor. Son olarak aktardığımız üzere kripto para topluluğunda yaşanan altcoin yükselişleri, birçok yatırımcı için ümit verici olsa da bir altcoin projesi airdrop’unun ardından fiyatında sıfırı gördü. Yatırımcılar endişeli görünüyor. İşte detaylar…

Bu altcoin airdrop etkinliği ardından sıfırlandı

Kripto para toplulukları son dönemlerde Telegram botu temalı altcoin projelerine yönelmiş bulunuyor. Özellikle popülaritesinin artmasıyla beraber birçok dolandırıcı için de fırsat niteliğinde oldu. Son olarak Telegram botu temalı bir altcoin airdrop ile piyasaya token süreceğini bildirirken, airdrop sonrası yaşanan fiyat sıfırlanması, yatırımcıları şok etti. 12 Eylül 2023 tarihi itibariyle airdrop ile kullanıcılara dağıtılan ve memecoin esintileri barındıran BANANA isimli token, birkaç dakika içerisinde 60 milyon dolarlık bir piyasaya değerine ulaşmayı başardı. Fakat aradan geçen bir saatlik süre zarfının ardından işler tersine döndü.

Bu Altcoin İçin Çöküş Önlendi: Hacker Fonları İade Ediyor!

Birçok yatırımcıyı endişelendiren bu durum, bir kripto para analistinin token sözleşmesindeki kodları yakından incelemesiyle gerçekleşti. Analist isim, projenin kodlarında büyük bir bug bularak açıkladı. Analiste göre BANANA sözleşmesinde yer alan bir hata nedeniyle, token satıldığında satıcıdan kesilmesi gereken %4’lük ücret, satıcının cüzdanında kalıyordu. Yani 2500 token satan birinin cüzdanına havadan 100 token daha eklenmiş oluyor.

Hatanın ardından ekip açıklamalarda bulundu

Analistin bug’ı keşfetmesinin ardından altcoin BANANA ekibi, konu ile ilgili açıklamalarda bulunarak altcoin sözleşmesindeki bug’ın herhangi bir şekilde giderilmesinin mümkün olmadığını açıkladı. Geliştiriciler konu ile ilgili birçok deneme yaparken iki kez güvenlik denetimini gözden geçirdiğini de aktarıyor. Fakat bu bug’ın herhangi bir şekilde değiştirilemeyeceğini ve önlenemeyeceğini aktarıyorlar.

Bu Altcoin Projesinin Kurucu İsmi Hacklendi! İşte Detaylar

Peki, birçok yatırımcının yapacağı sıradaki işlem ne olacak? Yatırımcılar henüz ne yapacağını bilmese de geliştiriciler, hazine cüzdanlarındaki tüm altcoinleri satacaklarını ve bunları yeni bir kontrat için kullanacaklarını açıkladılar. Açıklamanın ardından gelen taahhüt ise yeni bir airdrop yapılacağı yönünde gözüküyor. Fakat ölümcül bir bug’a sahip bir projenin geliştiricilerinin verdiği güven ise tartışılıyor. Bug ve geliştiricilerin açıklamalarının da etkisiyle BANANA altcoin fiyatı yaklaşık olarak %99 değer kaybetti. Aktarılan verilere göre proje geliştiricileri snapshot’ların alındığını ve tüm token sahiplerinin memnun edileceğini iddia etti. Topluluklar ise bir rugpull ihtimalinden şüpheleniyor ki birçok uzmanın görüşü de bu yönde.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da Facebook’ta ve Instagram’da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Bu Altcoin Airdrop’tan Sonra Sıfırlandı: Rug Pull mu?