Bu Altcoin 6 Ayda Yüzde 2800 Değer Kazandı: Hala İyi Bir Yatırım Seçeneği mi?

59

Henüz en popüler kripto para birimleri kadar ilgi görmemiş olsa da altcoin Polygon (MATIC) değer kazandı. Altı ay önce, bir Polygon token’i yaklaşık 0,03 dolar değerindeydi. Fiyat şu anda %2,800’ün üzerinde bir artışla 0,88 dolar civarında. Bunu bir perspektife oturtmak gerekirse, fiyat 0,03 ABD doları iken 10.000 ABD doları Polygon satın almış olsaydınız, şimdi yaklaşık 300.000 ABD Doları değerinde olurdu.

Polygon (MATIC) nedir?

Polygon henüz herkes tarafından tanınmasa da bazı büyük destekçileri var. Dallas Mavericks’in sahibi Mark Cuban, Polygon’u seviyor ve ona yatırım yaptı. 2017 yılında Hindistan’dan çıkan Polygon, Ethereum uyumlu Blockchain ağları oluşturmak ve bağlamak için kullanılan bir protokoldür. Başlangıçta Matic Network olarak bilinen altcoin Şubat 2021’de Polygon adını aldı. Polygon (MATIC), piyasa değerinde ilk 20’de ve birkaç en iyi kripto para borsasında yer alıyor.

Polygon’un temel faydası, Ethereum ile ilgili sorunları çözmesidir. Ethereum, merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamaları için en popüler Blockchain Geliştiricilerin hızlı bir şekilde DeFi uygulamaları oluşturması için kullanışlı bir yazılım platformu olan Ethereum Virtual Machine (EVM) sunuyor. Bununla birlikte, Ethereum önemli bir tıkanıklıkla uğraşıyor. İşlemler maliyetli ücretler içerir ve bazen saatler alabilir. İşte burada Polygon devreye giriyor. Blockchain’lere bağlanan ve performansı artıran yan zincirler sunan altcoin, tek bir yan zincir ile saniyede 65.000’e kadar işlem gerçekleştirebilir. EVM-uyumlu olduğundan, geliştiriciler mevcut Ethereum uygulamalarını Polygon üzerinde kolayca dağıtabilir.

Altcoin için bazı potansiyel sorunlar neler?

Polygon için ufuktaki en büyük rekabet, Eth2 olarak da bilinen Ethereum 2.0 yükseltmesi olabilir. Bu, Ethereum ekibinin daha ölçeklenebilir, güvenli ve sürdürülebilir hale getirmek için sunduğu bir dizi birbirine bağlı yükseltmedir. 2022’de yayına girmesi beklenen ve Ethereum’un işlem işleme yeteneklerini genişleten shard-chain yükseltmesi, ne kadar iyi çalıştıklarına bağlı olarak, altcoin projesini işlevsiz hale getirebilirler. Ancak Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorunlarını Polygon kadar etkili bir şekilde çözmesi mümkün olmayabilir.

Polygon ayrıca çok zincirli sistemler sunan diğer projelerle de sıkı bir rekabete giriyor. Bu altcoin projelerine örnek olarak Polkadot, Avalanche, Cosmos gösterilebilir. Hangi projelerin başarılı olabileceğinden emin olmanın bir yolu yok. Bu nedenle, bazı kripto yatırımcıları fonlarını farklı tokenlere yaymayı tercih ediyor.

Bu altcoin projesine yatırım yapılmalı mı?

Polygon ilgi çekici ve kullanışlı bir kripto para birimi yatırımıdır. Ethereum’dan çok daha fazla günlük işlemi olan altcoin mayıs ayının sonuna doğru günlük işlemlerde Binance Smart Chain’i de geçti. Polygon’un şu anda iyi durumda olması, bunun gelecekte de böyle kalacağı anlamına gelmez. Kripto para birimleri de herkesin bildiği gibi değişkendir. Bu da onları riskli yatırımlar yapar. Polygon fiyatı genel olarak biraz arttı, ancak mayıs ayında ATH’sine ulaştıktan sonra değeri %65’in üzerinde düştü.

Yüksek riskli yatırımlara açıksanız ve bu altcoin projesinin parlak bir geleceği olduğunu düşünüyorsanız, ufak bir yatırım yapmak iyi bir fikir olabilir. Ancak her zaman kripto ile paranızı kaybetme riskiniz olduğunu unutmayın.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da, Facebook‘ta ve Instagram‘da takip edin ve Telegram ve YouTube kanalımıza katılın!

Kaynak Fool.com/the-ascent/
Benzer Başlıklar

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Et Daha Fazlasını Oku